Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
21.09.2009 | Af: Kanal Frederikshavn

Rock i Frederikshavn med rekord-overskud i 2009

Anne Linnet var blandt navnene, som i 2009 sikrede klubberne bag Rock i Frederikshavn det største overskud nogensinde.

Rock i Frederikshavn gav i år et overskud på omkring 700.000 kr. Resultatet er det bedste nogensinde.

 

Sportens Venner - Gærum IF, Kvissel-Ravnshøj IF og FC Outlaws Floorball - får hver 175.000 kr. ud af anstrengelserne. Tilsvarende beløb er der til en håndfuld øvrige foreninger tilsammen. Det oplyser NORDJYSKE Medier.

Uffe Hansen har overtaget arbejdet med at booke musiknavne - ikke blot til Knivholt, men til en lang række musikfestivaler - og han er for øjeblikket ved at sammensætte programmet for 2010.

Status Quo og Dizzy Mizz Lizzy skulle efter sigende stå øverst på ønskelisten.


 


BillederTilføj billede

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

VideoerTilføj video

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

Kommentarer

Anders Holm Hansen, Frederikshavn 21-09-09 12:25:
Tillykke med det store overskud - dejligt at se at der kommer penge til klubberne.
Jeg var for første gang siden RockParty/Rock i Frederikshavns start ikke med i år, kun pga. programmet. Jeg håber at foreningerne og Uffe igen vil satse lidt mere på navne til de unge og ikke kun servere for det mere modne publikum..

Informationer til denne nyhed

Læst: 500 gang(e)
Bedøm:
Afgiver din stemme
Rating: 5.0 af 5 fra 3 stemmer.
Klik på antallet af stjerne for at stemme
10-01 - Forsalg slår ny rekord: Fremgang på...
07-10 - Status Quo, Helmig og Infernal på K...
25-05 - Rock i Frederikshavn 2010 sidste we...
23-05 - Anne Linnet: - Tak, I har været skø...
23-05 - Sys Bjerre vender gerne tilbage til...
<- Tilbage

Flere nyheder





Indlæser nyheder