Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
30.06.2009 | Af: Kanal Frederikshavn

Roskilde Festival får sikkerhedshjælp i Sæby


For andet år i træk er det Brynje A/S fra Sæby, der sikrer de mange scene-, plads- og crew-medlemmer på Danmarks Største Festival i Roskilde, når den 39. af slagsen åbner på torsdag.

 

- I 2008 påbegyndte vi samarbejdet med Roskilde, og det har bestemt været interessant at opleve, hvilken vægt arrangørerne lægger på miljø- og sikkerhedsspørgsmål. Der er bestemt ikke overladt noget til tilfældighederne, siger salgs- og marketingchef Michael Raunholt, Brynje.

I ugerne op til åbningen på torsdag er forskellige persongrupper blevet beskyttet fra top til tå af Brynje A/S. Det dækker bl.a. ca. 450 scene-, plads- og crew-medarbejdere, der alle er blevet forsynet med sikkerhedshandsker, hjelme og naturligvis sikkerhedsfodtøj fra Brynje A/S i Sæby.

- Der lægges i disse år utrolig vægt på sikkerhed på alle festivaler, og naturligvis er det et sted, vi skal være som Danmarks største leverandør af sikkerheds- og jobfodtøj, mener Michael Raunholt.


 


BillederTilføj billede

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

VideoerTilføj video

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

Kommentarer

Der er ingen kommentarer til denne nyhed endnu. Skal du være den første?

Informationer til denne nyhed

Læst: 224 gang(e)
Bedøm:
Afgiver din stemme
Rating: 5.0 af 5 fra 2 stemmer.
Klik på antallet af stjerne for at stemme
<- Tilbage

Flere nyheder





Indlæser nyheder