01.11.2011 | Af: Peter Noritaka Andersen
Rytter fra MTB Fr.havn blev nr. tre i løb i Visse
Lotte Beich Laursen sluttede igen på tredjepladsen. |
Flere frederikshavnere deltog i weekenden i Aalborg MTB Challenge i Kongshøjskoven i Visse.
I et stærkt besat kvindefelt tog Lotte Beich Laursen, MTB Frederikshavn, sig af tredjepladsen, ligesom hun også gjorde for 14 dage siden i Tornby Klitplantage. Lotte måtte se sig slået af den aldeles suveræne Anne Thorbjørn fra Cycling Nord Aalborg.
Hos mændene sneg Peter Noritaka Andersen ind på en 11. plads i H3, der blev vundet af stortalentet Anders Bregnhøj fra CCH/KTM Hjørring. Så mændene i MTB Frederikshavn må endnu engang konstatere, at det er kvinderne, som bringer stor hæder til foreningen.
Selv om MTB Frederikshavn stadig er en ung forening, er den i skrivende stund oppe på 154 medlemmer, hvor der både er nybegyndere og mere øvede. I Frederikshavn Kommune er der også et enestående tilbud til de unge, hvor Jacob Bo Hansen har et hold for alle unge, der gerne vil prøve kræfter med mtb-sporten.