SFU laver støttekoncert for Danmarks fattige
SFU Frederikshavn har arrangeret en støttekoncert til fordel for Red Barnet. I Danmark er der 65.000 børn, der lever under fattigdom. De har ikke mulighed for at gå til fodbold, håndbold og så videre, fordi det er der simpelthen ikke penge til.
Når læreren sender en invitation ud til den årlige lejrskole, så må forældre sige ”nej”. Børnene er magtesløse og kan intet gøre ved situationen, og derfor siger vi ”nej” til børn, som er nødt til at leve i fattigdom. SFU sætter skub i forandringen og hjælper de fattige.
Lørdag 26 november er der støttekoncert under navnet Ungdom mod fattigdom kl. 20 i Maskinhallen. Alle kan komme. Man behøver ikke støtte SFU, men bare ville have en god aften!
Hele overskuddet går til Red Barnet. Til koncerten spiller Dr. Lyd, Unicorn Past Bazooka og Juliana. Vi håber på at se en masse mennesker, så vi sammen kan samle penge ind til børnene og i fællesskab sige ”nej”!





































