Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
18.12.2009 | Af: Kanal Frederikshavn

Sidste chance på søndag: Kør gratis med tog og bus


På søndag er det sidste chance i år, hvis du vil køre gratis med bus eller tog. NT, DSB, Arriva Tog og Nordjyske Jernbaner har sammen besluttet at tilbyde gratis transport med den kollektive trafik i hele Region Nordjylland alle fire søndage i advent.

 

Tilbudet gælder alle NT's busser og teletaxaer, alle tog på Thybanen mellem Ydby og Thisted, alle DSB-tog mellem Hobro og Frederikshavn samt alle tog på Hirtshalsbanen og Skagensbanen.

Man ønsker at vise, hvilke kvaliteter den kollektive trafik har at byde på. Her er de fire adventssøndage en perfekt mulighed, fordi mange tager ind til de større byer for at julehygge og juleshoppe. Og når man tager bus eller tog, slipper man bl.a. for besværet med at finde en parkeringsplads. 

Der er gratis kørsel fra klokken 04.00 til 03.59. Tilbudet gælder ikke natbusser og nattog.

Alle tog kører efter den sædvanlige søndagskøreplan, og det samme gælder størsteparten af NT's busser. I bybusserne i Frederikshavn, Hjørring, Brønderslev, Thisted og Hobro er kørslen dog udvidet, idet der her køres efter lørdagskøreplanen.

Køreplanerne findes på trafikselskabernes hjemmesider, og ved at bruge www.rejseplanen.dk er det nemt at planlægge rejsen.


 


BillederTilføj billede

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

VideoerTilføj video

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

Kommentarer

Der er ingen kommentarer til denne nyhed endnu. Skal du være den første?

Informationer til denne nyhed

Læst: 483 gang(e)
Bedøm:
Afgiver din stemme
Rating: 5.0 af 5 fra 1 stemmer.
Klik på antallet af stjerne for at stemme
18-12 - Mobilside redder nordjyder fra snee...
<- Tilbage

Flere nyheder





Indlæser nyheder