Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
28.02.2010 | Af: Kanal Frederikshavn

SKJOLD-Sæby er kun to sejre fra UEFA Futsal Cup

Formand Asger Mortensen (t.h.) sigter højt, når SKJOLD-Sæbys herresenior i dag spiller DM-semifinale i futsal.

I dag kæmper SKJOLD-Sæbys herrer om DM-medaljer i futsal. Sæby har kvalificeret sig til finalestævnet i Bramdrupdam-Hallerne i Kolding. Kun fire hold er tilbage. Vinderen kvalificerer sig direkte til det indledende gruppespil i UEFA Futsal Cup.

 

Futsal er den sydamerikanske måde at spille indendørs fodbold på. Spillet er meget teknisk anlagt og spilles med lidt andre regler end traditionel indendørs fodbold, som vi kender det i Danmark.

- Dette passer åbenbart helt fint til vores hold, der har kvalificeret sig til DM-slutspillet igennem en del stævner denne vinter, siger Asger Mortensen, formand i SKJOLD-Sæby.

Vejen til finalen går igennem en semifinale søndag kl. 13.30 mod Sport Italia. Den anden semifinale spilles mellem de dobbelte forsvarende danske mestre BGA fra København og Egen UI.

- BGA udtaler på DBU's hjemmeside, at de går efter guldet. Det kan jeg så sige, at det er de ikke ene om. Vi kommer og napper de guldmedaljer, lyder det optimistisk fra Asger Mortensen.


 


BillederTilføj billede

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

VideoerTilføj video

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

Kommentarer

Der er ingen kommentarer til denne nyhed endnu. Skal du være den første?

Informationer til denne nyhed

Læst: 534 gang(e)
Bedøm:
Afgiver din stemme
Rating: 5.0 af 5 fra 1 stemmer.
Klik på antallet af stjerne for at stemme
02-12 - Landsdækkende futsalliga har deltag...
24-01 - Skjolds nye spilledragt blev præsen...
<- Tilbage

Flere nyheder





Indlæser nyheder