Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
16.04.2018 | Af: Kanal Frederikshavn

Skøjteforening tog afsked med mangeårig træner

Frederikshavn Skøjteforening afsluttede flot sæson med shows på isen og tog afsked med klubbens mangeårige træner Lena Volokhova.

 

Frederikshavn Skøjteforening har haft afslutning på en skøn sæson, der har været fuld af flotte sportslige præstationer, skøjteglæde og sjove arrangementer i foreningen for alle foreningens medlemmer.

Ved afslutningen viste de forskellige hold fine og kreative shows på isen. De mindre løbere havde fået hjælp til at få lavet deres shows, mens de større løbere selv havde stået for deres. Der var både shows med hip hop stil, disney- og gangstertema, mens de større mesterskabsløbere fremførte et show, hvori der indgik parløb.

Efter de mange fine skøjteshows hyggede alle medlemmer, tidligere medlemmer, søskende, forældre og bedsteforældre sig med stor frokostbuffet.

Sæsonafslutningen var også et farvel til træner Lena Volokhova, der fortsætter sin trænergerning i Esbjerg Skøjteklub, og jagten er allerede gået ind på et finde en ny dygtig træner til FSF, som kan fortsætte det gode arbejde, som Lena igennem mange år har gjort med løberne i FSF.

Ved sæsonafslutningen blev der også uddelt blomster og gaver til alle foreningens mange dygtige hjælpetrænere, som alle selv har skøjtet på højt plan i mange år, og som alle gør et godt stykke arbejde med at hjælpe med den daglige træning.

FSF markedede ved afslutningen også to 10-års jubilarer, Sofia Kammer og Josephine Kærsgaard, der begge har været medlem af foreningen i 10 sæsoner, og som derfor begge fik overrakt en 10-års skøjtenål, designet af guldsmed Birgitte Munch.

Sæsonen 2017/2018 har budt på rigtig mange flotte resultater for både foreningens begynderløbere, konkurrence- og mesterskabsløbere. Der er blevet vundet rigtig mange medaljer, kåret jyske og danske mestre, bestået DSU-mærker og klubmærker, og nogle af klubbens mesterskabsløbere har af DSU’s eliteudvalg været udtaget til internationale konkurrencer i form af både Junior Grand Prix og Nordiske Mesterskaber.

Ved de Nordiske Mesterskaber i Finland i februar vandt Nikolaj Mølgaard Pedersen en fornem og imponerende bronzemedalje i det skarpe selskab med både finske og svenske løbere, og for nylig modtog fire af klubbens mesterskabsløbere Frederikshavns Kommunes Godt Gået pris for vundne mesterskaber, og Josephine Kærsgaard modtog Byrådets hæderspris for årets individuelle præstation.

Nu ser løberne frem til off ice sæsonen, som i år består af både fysisk træning, crossfit og for nogle holds vedkommende stadig med træning på is, idet der stadig er is på i Aalborg. Nogle af løberne vil derfor køre til Aalborg et par gange om ugen, og dermed slipper de ikke helt isen endnu.

Sommeren byder for nogle af løberne på træning i den sydtyske idyleriske by Oberstdorf, mens rigtig mange af klubbens løbere deltager på foreningens sommertræningscamp i Iscenter Nord i uge 31.

Når den nye sæson starter, bliver det med en håndfuld nye små konkurrenceløbere på 6-8 år, der skal med de "større" løbere ud til landets forskellige store konkurrencer. Det bliver der set frem til med stor forventning hos både små og store.

Det har været en særdeles positiv sæson for FSF med rigtig mange nye skøjteløbere på foreningens skøjteskole. Der er dog stadig plads til flere, og alle nye medlemmer er derfor velkommen i Iscenter Nord, når Skøjteskolen starter op igen lørdag 1. september.

 

BillederTilføj billede


FOTO: Birgitte Borup

FOTO: Birgitte Borup

FOTO: Birgitte Borup

FOTO: Birgitte Borup

FOTO: Birgitte Borup

FOTO: Birgitte Borup

 

Kommentarer

Del denne artikel

Flere nyheder

Indlæser nyheder
Close