Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
31.08.2010 | Af: Kasper Bagnkop

Skoler kom et lille skridt nærmere finalen i Parken

Pigerne fra Fladstrand Skole vandt sikkert 5-0 over Munkebakkeskolen.

Tirsdag var der kampe i Ekstra Bladets skolefodboldturnering mellem Fladstrand Skole og Munkebakkeskolen. Pigekampen blev vundet af Fladstrand Skole med 5-0, mens drengekampen blev vundet af Munkebakkeskolen med 1-0. De to vindere kom dermed et lille skridt nærmere Parken, hvor finalerne i den traditionsrige turneringen spilles om et par måneder.


 

På årets sidste sommerdag var der blå himmel og perfekte forhold til at spille de to fodboldkampe. Der var en rigtig god stemning, slagsange, bandere og vuvuzelahorn, som flittigt blev brugt til at holde lydniveauet højt på Frederikshavn Stadion.

I forbindelse med hver kamp blev der uddelt præmier til holdenes bedste spillere, fairplay-pris og velfortjente sodavand efter kampen.

Nu venter Fladstrand Skoles piger og Munkebakkeskolens drenge på at finde deres kommende modstandere, som enten bliver fra Ravnshøj Skole eller Abildgårdskolen.


 


BillederTilføj billede


FOTO: Kasper Bagnkop

FOTO: Kasper Bagnkop

FOTO: Kasper Bagnkop

FOTO: Kasper Bagnkop

FOTO: Kasper Bagnkop

FOTO: Kasper Bagnkop

FOTO: Kasper Bagnkop

FOTO: Kasper Bagnkop

FOTO: Kasper Bagnkop

VideoerTilføj video

Kommentarer

Der er ingen kommentarer til denne nyhed endnu. Skal du være den første?

Informationer til denne nyhed

Læst: 618 gang(e)
Bedøm:
Afgiver din stemme
Rating: 5.0 af 5 fra 2 stemmer.
Klik på antallet af stjerne for at stemme
<- Tilbage

Flere nyheder





Indlæser nyheder