Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
02.11.2010 | Af: Kanal Frederikshavn

SønderjyskE kom for sent, men vandt over høgene

Rasmus Søndergaard og co. måtte forlade isen med et 1-4 nederlag. Dermed fik SønderjyskE revanche for 0-1 nederlaget senest hjemme til White Hawks.

Frederikshavn White Hawks tabte tirsdag aften med 1-4 til det suveræne tophold SønderjyskE, som kun har tabt én kamp i denne sæson. Det var, da holdet senest mødte høgene - endda på egen is i Sønderjylland. 945 tilskuere var på plads i Scanel Hockey Arena, hvor kampen begyndte med en halv times forsinkelse, fordi et færdselsuheld betød, at SønderjyskE blev fanget i en kø ved Aalborg.




 

SønderjyskE bragte sig foran 1-0, da der var spillet 17 minutter af første periode, som gæsterne også dominerede. Canadieren Jason Guerriero, der spiller i førstekæden, scorede målet.

Allerede efter ét minut i anden periode øgede SønderjyskE til 2-0, og det var igen førstekæden, som havde succes med at få pucken forbi Frederik Andersen i White Hawks-målet. Denne gang var Kim Lykkeskov målscorer.

Martin Højbjerg bragte fornyet spænding ind i kampen, da han efter 34 minutter reducerede til 1-2. White Hawks vandt skudstatikken med 10-6 i anden periode.

I tredje periode blev de danske mestre fras Vojens hurtigt ramt af deres femte udvisning i kampen. Desværre lykkedes det ikke hjemmeholdet at udligne. I stedet scorede Jason Guerriero og Kim Lykkeskov igen, og dermed vandt SønderjyskE 4-1.

Tilskuerne kårede for anden gang i denne sæson fighteren og arbejdshesten Christian Nordentoft til kampens mest værdifulde White Hawks-spiller.


 


BillederTilføj billede


FOTO: eframe.dk Preben Nielsen

FOTO: eframe.dk Preben Nielsen

FOTO: eframe.dk Preben Nielsen

FOTO: eframe.dk Preben Nielsen

FOTO: eframe.dk Preben Nielsen

FOTO: eframe.dk Preben Nielsen

FOTO: eframe.dk Preben Nielsen

FOTO: eframe.dk Preben Nielsen

FOTO: eframe.dk Preben Nielsen

VideoerTilføj video

Kommentarer

Kanal Frederikshavn, Frederikshavn 04-11-10 00:20:
Rene Kasper Severinsen blev den heldige tilskuer, der vandt gavekortet til Restaurant Empire, fordi han stemte på Christian Nordentoft, som med 33 procent fik flest stemmer. Rene skrev KF 19 i sin sms og sendte den til 1919.

På de efterfølgende pladser kom denne gang Martin Højbjerg og Rasmus Søndergaard.
Jesper Andreasen, 03-11-10 18:53:
Man skal stå tidlig op for at følge med SE, de er et klassehold på alle pladser, men også langt det dyreste hold i ligaen. WH glem den kamp, i var "lidt" tæt på ved 1-2 men alt bliver straffet og når man ikke selv scorer på ch. ja så taber man.
På fredag er langt langt vigtigere, for i satte Aab igang og de har nu scoret 9 point siden og vi sølle 2 så hvis 2-3 pladsen skal bevares og i skal vise at Nordjyske ikke er helt til grin med deres udtaleleser om at wh nu havde magten i nord, så skal de fratages 3 point fredag, så tag lige en "slutspilskamp" som i SE og nap 3 point!!!! :-) kom så jeg ved i kan!!

Informationer til denne nyhed

Læst: 674 gang(e)
Bedøm:
Afgiver din stemme
Rating: 4.7 af 5 fra 3 stemmer.
Klik på antallet af stjerne for at stemme
<- Tilbage

Flere nyheder





Indlæser nyheder