Søs Fenger, Rock Nalle og Ole Henriksen på Frank's
Restaurant Frank’s i Frederikshavn og Sæby melder sig i det nye år for alvor ind i kampen som arrangør af en række kulturelle arrangementer.
Søs Fenger åbner sæsonen i Sæby fredag 5. og lørdag 6. marts med sin akustiske trio og den nye, meget roste cd.
Lørdag 24. april kommer Peter Viskinde med band og sin ny cd, der udkommer sidst i januar, og lørdag 8. maj er underholdningen lagt i hænderne på Rock Nalle og Michelle Birkballe.
I Frederikshavn åbner vinderen af den danske jazzlivepris i 2008, nyudnævnte kulturchef i Frederikshavn Kommune, Thomas Østergaard fra Jazzy Days i Tversted, lørdag 16. januar rækken af foredrag, som også byder på direktøren for Team Danmark, Michael Andersen, der kommer 13. februar blot to dage før afrejse til Vinter-OL.
Manden bag Dannelseskaravanen, Chresten Sloth Christensen, taler 20. marts om det ordentlige menneske, og 22. maj er livsglade Ole Henriksen fra Hollywood på scenen.





































