Gå til hoved-indhold
08. juni 2011 - kl. 08.06

Sportens Venner satser på 7.000 gæster til rockfest

  • 1 af 2
    FOTO: Kanal Frederikshavn
  • 2 af 2
    Johny Madsen er en flittig gæst til Rock i Frederikshavn, og i år kan han som noget nyt bestille fadøl med sin mobiltelefon - hvis VIP-området backstage løber tør for væske.
Af: Kanal Frederikshavn

Sportens Venner - arrangør af Rock i Frederikshavn - satser på, at fredagens og lørdagens rockfest på Knivholt samler 7.000 gæster. Det oplyser koncertarrangør Uffe Hansen til Kanal Frederikshavn.

Der er flere nye tiltag i år. Du kan blandt andet bestille og betale fadøl med din mobiltelefon. Send en sms og din fadøl står klar, når du kommer op til baren, hvor betalingen også sker via mobiltelefonen.

- Vi anbefaler alle til at møde tidligt op på koncertpladsen både fredag og lørdag. Der er Double Up på fadbamser fredag mellem kl. 17.00 og 18.00 og lørdag fra kl. 13.00 til 15.00, siger Uffe Hansen.

Der findes to ølbarer på pladsen - en i hver side - ligesom der er mulighed for at købe både øl og spirtirus midt på pladsen. Buddy Holly-teltet er som altid placeret ved Østre Lade og London Pubben til venstre for Store Scene.

Der er et stort udvalg af boder på pladsen, hvor der kan købes alt fra fastfood, slik til frisk frugt. Der er ligeledes mulighed for at købe en lækker mexicansk buffet i Østre Lade lørdag aften mellem 17.30 og 19.00 - denne skal dog bestilles i forvejen på www.festivalbilletter.dk.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...