Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
26.06.2011 | Af: Kanal Frederikshavn

Stadig masser af liv i den 300 år gamle søhelt


De mange frivillige i Tordenskioldsdagene kan se tilbage på en vellykket festival med mange besøgende på pladsen ved Krudttårnet.

 

Lørdag var pladsen et menneskehav, og søndag var også godt besøgt. Fredag holdt en strid blæst formentlig en del mennesker væk, men det gik alligevel, fortæller direktør Jan Michael Madsen.

- Fredag aften blæste det 14 meter i sekundet med voldsomme vindstød. Folk holdt på hatte og kyser, og vi turde ikke sætte det store bagtæppe op på scenen. Alligevel gik 2.000 betalende mennesker fredag gennem tælleapparaterne. Det er flot, synes jeg.

Tordenskiolddagene udvikler sig hele tiden, og nyt i år var et stort anlagt tattoo på pladsen ved havnekajen, en meget flot børneteaterforestilling og levende folkemusik til stykket.

Da dette blev skrevet, var det endelige besøgstal endnu ikke gjort op, men Jan Michael Madsen roser gæsterne på pladsen.

- Det er slående, hvordan alle hygger sig til Tordenskioldsdagene. Her kan hele familien ose, sanse, reflektere og slappe af. Det er blevet et sted, hvor generationerne mødes på tværs af alder.

Allerede til august trækker Tordenskiolds soldater igen i uniformerne. Her flytter Tordenskioldsdagene nemlig til Gøteborg.

- De kommende 3 år satser vi meget på Tordenskioldsdagene i Gøteborg. Meningen er, at det bliver et kæmpestort udstillingsvindue for Frederikshavn Kommune, og de ting, vi er gode til, forklarer Jan Michael Madsen.


 


BillederTilføj billede


FOTO: Claus Højbjerg

VideoerTilføj video

Kommentarer

Jørgen Jensen, Sæby 27-06-11 18:56:
Stor respekt for de medvirkende i Tordenskioldsdagene. Det er stadig et flot arrangement der kræver store mængder af frivillig arbejdskraft, men er arrangementet nu ikke efterhånden blevet "lidt slidt”?

I år savnede jeg absolut ”nyheder”. Jeg ved dette er lettere sagt end gjort, men måske burde man overveje om en årlig afvikling fremover er at foretrække frem for en måske to –treårig cyklus. Alt andet lige ville en sådan give bedre grobund for fornyelse og udvikling.

Det bliver spændende at få kendskab til det reelle besøgstal, og hvor ”vi” kom fra. Det blev vi jo spurgt om da vi købte vores armbånd. Vejret lørdag og søndag kan vel ikke forventes bedre.

Informationer til denne nyhed

Læst: 730 gang(e)
Bedøm:
Afgiver din stemme
Rating: 4.9 af 5 fra 9 stemmer.
Klik på antallet af stjerne for at stemme
<- Tilbage

Flere nyheder





Indlæser nyheder