Jesper Jensen blev fortjent kåret til Kampens Spiller, da White Hawks besejrede AaB med 3-1.
Lars Lund fra Frederikshavn blev den heldige vinder af et gavekort fra Restaurant Empire, da tilskuerne fredag aften i Scanel Hockey Arena stemte om, hvem der var kampens mest værdifulde White Hawks-spiller i 3-1 sejren over AaB.
Lars Lund skrev KF 40, da han sendte sin sms til 1919. Det vil sige, at han stemte på Jesper Jensen. Det var der i alt 32 procent, som gjorde, og dermed blev Jesper Jensen kåret til Kampens Spiller. Hans nærmeste rivaler var kædekammeraterne Morten Lie og Jake Morissette, der hver fik 14 procent af stemmerne.
Det er Kanal Frederikshavn, som i alle hjemmekampe beder tilskuerne om at stemme på den mest værdifulde WH-spiller. Afstemningen foregår via sms. Det koster 1 kr. plus almindelig sms-takst at stemme.
I fredags var der for første gang over 100 tilskuere, som stemte. Tak for det.
Restaurant Empire forærer ved alle hjemmekampe et gavekort til Kampens Spiller og et gavekort til en af de tilskuere, som har stemt på Kampens Spiller. Tilskueren findes ved lodtrækning, og han eller hun får præmien personligt overrakt af kaptajn Mike Grey. Til lykke til Lars Lund.