Gå til hoved-indhold
28. april 2010 - kl. 17.04

Stena Scanrails færgeleje renoveres de næste uger

  • 1 af 8
  • 2 af 8
  • 3 af 8
  • 4 af 8
  • 5 af 8
  • 6 af 8
  • 7 af 8
  • 8 af 8
Af: Keld Gydum

Jernbanefærgen Stena Scanrail er p.t. sat ud af drift. Færgen skal, efter hvad jeg har hørt, i DOK, men ikke nok med det. Færgelejet bag ved Kattegat Siloen skal renoveres for et ganske pænt beløb. Et beløb, der flytter sig lidt, alt efter hvor langt man kommer ned rust, råd og anden tæring har sat sine spor.

Der har været en samtale mellem de implicerede parter, Frederikshavn Havn, DSB og Stena Line. Stena Line vil beholde færgen, så må man altså have dette færgeleje moderniseret og reddet.

Færgen Stena Scanrail er den færge, man aldrig er i tvivl om sejler. Den typisk bankende lyd kan vække mig om natten på Stenbakkevej.

Færgen er en "gammel tøs". Den er bygget i 1973 og kom til ruten her, da nu afdøde Mr. Stena Line, Valdemar Christensen, ønskede jernbanegods over Kattegat i 1987. Historien ville vise, at den gik ikke. Jeg husker ikke det hele præcist, men de vogne, der blev overført, kunne mig bekendt tælles.

Det var faktisk en trist historie, ikke mindst for Valdemar Christensen, som med sin sædvanlige iver havde forsøgt at sælge ideen både her og der. Ingen ville rigtigt lege med, og det var måske det største nederlag Mr. Stena Line opnåede i sine mange år på posten som direktør for Stena Danmark.

Der vil sikkert gå omkring tre uger, så skulle M/S Stena Scanrail kunne vende tilbage, og vi andre kan igen høre denne bankende lyd tre-fire gange i døgnet.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...