Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
15.11.2013 | Af: Lasse Burholt

Stil større krav til os frederikshavnere

Lasse Burholt: - Den fornemste opgave for vores byrødder må være at skabe en sund forretning og et sundt sted at bo. Et sted, man har lyst til at bo.
Lasse Burholt har skrevet dette indlæg: Medielandskabet flyder over af en masse fine intentioner fra den store skare af rutinerede politikere såvel som de nye spillere på banen, der håber på en pind i byrådet efter 19. november. De smiler til os fra lygtepælene - de smiler til os i alle mulige sammenhænge, vi aldrig ville se dem i, hvis ikke de var på stemme-jagt.

 

Det er ikke så let at få øje på, hvad de mange politikere har af planer, tanker og ideer for vores kommune, der på alle mulige måder bør skue langt fremad. Langt udover de varme hænder og hvem der er bedst til at lægge budgetter - for selvfølgelig har Møller jo kørt det hele i sænk, hvis du spørger Hansen - men spørgsmålet bør ikke handle om, hvor godt eller hvor skidt det er gået de sidste fire år - men derimod hvor godt byrådet - på tværs af farver og kompetencer - kan samarbejde de næste fire år for at gøre 9900 FRH til det bedste sted at gå i skole, at uddanne sig, bo, arbejde - og det bedste sted at være gammel i. Et samarbejde, der skaber resultater, der rækker langt ind i fremtiden og ikke kun frem til næste valg.

Landspolitisk kan ingen politikere lade sig interviewe uden at skyde aben baglæns til den nuværende eller foregående regering - er det ikke lokalpolitisk man bør tage ved lære, tage ansvar - så det kan sprede sig helt ind i folketinget - så retorikken går på, hvad vi kan gøre her og nu for fremtiden - ikke hvad andre har gjort forkert.

Efter valget på tirsdag skal vi stå med et stærkt hold af engagerede mennesker, der kun har et mål for øje: At gøre det så godt som overhovedet muligt - uden at skele til at høste æren af, hvem der nu gjorde hvad dengang fra 2013 og fire år frem. Frederikshavn skal helt frem i bussen - der skal tænkes ud-af-boksen - tænkes nyt - tænkes stort.

Der skal skabes en lyst til at gøre mere for gæster i byen - uanset om de tager turen i bil fra Hjørring eller kommer med båden fra Sverige. Det kunne endda være vi skulle se at stjæle Norges-færgerne tilbage!

Vi skal tiltrække virksomheder, der kun tænker på Frederikshavn som base, når de tænker udi hele Skandinavien (eller resten af verden). Virksomhedernes ansatte og deres familier skal kun tænke på Frederikshavn, når de tænker bosætning - det gør de, når alle praktiske (og lavpraktiske) rammer er på plads: Skoler i verdensklasse, der ikke alene "inkluderer og omfavner", men også tænker langt ud i fremtiden: Kommende iværksættere, kommende varme hænder og ikke mindst børn, der bliver voksne med engagement i lokalsamfundet.

Det starter med forældre, der engagerer sig. Det starter med lærere, der godt tør fremhæve og inspirere den enkelte. Det starter med lokale iværksættere, der har gunstige forhold til at blomstre. Det starter endda også med at kræve lidt mere af den enkelte borger - hele vejen rundt.

Kan man ikke som borger gøre ganske meget nytte, selvom man er endt i situation på dagpenge eller kontanthjælp?

Det kan man - man kan endda ende med at gøre så meget nytte, at det åbner nye muligheder, eller det kan være så inspirerende for andre, at vi frigiver en masse tid og økonomi til de, der virkelig har brug for hjælp og støtte? Fremfor bare at sidde med hænderne i skødet og synes det hele er rigtig træls... og kræve ind...

Tænk på alle de overskrifter andre byer henter hjem på godt arbejde, initiativer og fremgang - og tænk så på, hvor mange af de overskrifter vi kan stræbe efter at hente - lige her i Frederikshavn. Det kræver mod at forandre - det kræver mod at tænke udover de næste fire år. Den fornemste opgave for vores byrødder må være at skabe en sund forretning og et sundt sted at bo. Et sted, man har lyst til at bo.

Måske skal vi skyde de gamle rødder af - og lade de yngre kræfter tage over - uanset om de hedder Broholm, Brag, Lykke eller Bagnkop til efternavn - et blandet hold, der kan tage teten de næste 10-12 år? Yngre kræfter, der endnu ikke er smurt ind i "sådan plejer vi at gøre"... og som ikke bruger en masse tid på at huske på, hvem der gjorde hvad - forkert.

Lad alle farverne komme til bords - men lad en blå sidde på pengekassen: De, der er vant til det - hjemmefra landbruget, virksomheden eller fodboldgolfbanen - så kan det ikke gå helt galt med at få pengene til at strække. Det, der ikke er penge til, må kalde på kreative løsninger. Vi er mange til at løfte i flok.

 

BillederTilføj billede


FOTO: Privat

 

Kommentarer

Del denne artikel

Flere nyheder

Indlæser nyheder
Close