Tættere på førstepladsen efter storsejr i Arena Nord
Frederikshavn FOX sluttede året med en overbevisende 37-25 sejr over Slagelse. Og FOX gav ikke kun sig selv denne dejlige julegave. Topholdet Silkeborg/Voel KFUM led sæsonens første nederlag. Midtjyderne tabte 21-24 til Lyngby. Dermed er FOX "kun" tre point fra den direkte oprykningsplads.
Frederikshavn FOX var mindst et par klasser bedre Slagelse. Der er ikke meget Dream Team tilbage over Anja Andersens tidligere klub, men flot var det dog, at vestsjællænderne havde heppekor med trommer med i Arena Nord. Desuden ros til spillere og trænere for på intet tidspunkt at give op. Og klasse var det i hvert fald, at Mathilde Jensen udnyttede otte ud af otte straffekast.
Anført af Lise Kirkegaard - topscorer med 11 mål - lagde FOX straks afstand til Slagelse. Via 7-2 førte hjemmeholdet 14-6 ved pausen. Forsvaret arbejdede solidt, men til gengæld var spildprocenten for stor i angrebet, bl.a. misbrugte Sabine Pedersen tre "direktører".
I anden halvleg fik piben en anden lyd. Den endte 23-19 til FOX. Slagelse nåede op på 18-24, men spænding var der aldrig for de 262 tilskuere i Arena Nord.
Den aktuelle stilling i kvindernes 1. division i håndbold.
Målscorere for FOX:
Lise Kirkegaard 11 (5 i første halvleg og 6 i anden halvleg)
Lene Tønnesen 7 (4 og 3)
Julie Thomsen 5 (1 og 4)
Martina Adamsson-Jensen 5 (1 og 4)
Sabine Pedersen 3 (2 og 1)
Camilla Søndergaard 2 (1 og 1)
Renate Saastad 2 (0 og 2)
Kelsi Fairbrother 2 (0 og 2)





























































