07.05.2011 | Af: Kanal Frederikshavn
Torvemarked og Open du Nord i herligt lørdagsvejr
1000 HK gemmer der sig i denne Toyota Supra. |
Den nordligste ende af gågade-miljøet i Frederikshavn ikædte sig lørdag festtøjet og inviterede "indenfor" til Open du Nord. Samtidig var der Torvedage på Kirkepladsen, og de to arrangementer trak mange mennesiker i det dejlige vejr.
For de bilinteresserede vakte en Toyota Supra med 1000 HK stor opmærksomhed. Der blev drømt flittigt om at trykke speederen i bund på en strækning uden hastighedsgrænser.
Frederikshavn Brandstation deltog med sin høje stigevogn, der var hoppeborg og popcorn til børn og barnlige sjæle, udstilling af fede biler og gamle motorcykler, og foran Café Feen var der loppemarked. Naturligvis deltog også FREDERIK-mascotten i løjerne - gavmild som altid med sin slikkurv.
Vinderne af "Børneræs NORD 2011":
19 sekunder: Frederik
20 sekunder: Patrick
22 sekunder: Fie
Vinderne har fået besked af handelschefen og kan afhente gaven fra Legekæden på FREDERIKs kontor i den kommende uge.
Torvedage på Kirkepladsen var godt besøgt fra klokken 10.00. Sagteren måtte køre efter ”grill”-forsyninger og Ingstrup Mejeri havde taget for lidt ost med, men det er jo kun positive problemer.
Formanden for FREDERIK, Erik Sørensen, havde i dagens anledning fundet den historiske uniform frem, og det lykkedes at sælge over 100 flasker kvalitetsøl til fordel for Tordenskiold.
Skagen Bryghus donerer én kroner pr. solgt øl til Tordenskiold.