Forstander Steen Jensen har sendt denne artikel til Kanal Frederikshavn.
På Nordjyllands Idrætsefterskole Stidsholt er hverdagen som regel præget af stor aktivitet. Ugerne op til efterårsferien var dog særligt travle.
Den sidste fredag i september deltog Nordjyllands Idrætsefterskole Stidsholt i de nordøstjyske mesterskaber i fodbold for efterskoler med en førsteplads til skolens drengehold og en andenplads til pigerne som resultat.
Begge hold deltager 26. oktober i finalestævnet i Aabybro om deltagelse i DM i fodbold for efterskoler.
Samme weekend havde skolen 200 forældre til forældreweekend med foredrag, underholdning, forældresamtaler og overnatning, og 75 elever fra sidste års elevhold udfordrede skolens nuværende elever i fodbold, håndbold og badminton. Weekenden sluttede med Efterskolernes Dag, og her besøgte omkring 75 interesserede familier Stidsholt.
Fredag før efterårsferien deltog skolens elever i Skolernes Motionsdag.
Motionsdagen var i år en kombination af cykeltur til og fra Sæby Svømmebad, 300 meter svømning og en løbetur på 6 kilometer. Det var en flok trætte efterskoleelever, der tog på en velfortjent efterårsferie.
For personalet på Nordjyllands Idrætsefterskole Stidsholt sluttede ugen med et Åbent Hus-arrangement for egnens beboere. Her blev den officielle indvielse af skolens nye flisfyr foretaget, og egnens beboere havde mulighed for at se de forbedringer, der i løbet af det sidste års tid er lavet på Stidsholt.