Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
11.06.2018 | Af: Kanal Frederikshavn

Tre uger med åbent hus i fritidsklubben HotSpot

SegWay’ene er ladet op til åbent hus i HotSpot.
Der bliver fuld fart på aktiviteter og events, når fritidsklubben HotSpot holder åbent hus de næste tre uger. 

 

Tirsdage og torsdage i uge 24, 25 og 26 kan børn og unge fra 3. klasse og op få en oplevelse af, hvordan det er at gå i klub. HotSpot inviterer nemlig til åbent hus og giver mulighed for at prøve de mange forskellige ting, klubben kan byde på.

Tirsdag 12. juni er der åbent i klubbens værksteder fra kl. 14-17, hvor der er mulighed for at udfolde sig i alt det, der hører en klubdag til - lige fra glasværksted og bordtennis til krea-værksted, musik og e-sport med mere. På legepladsen vil bålet være tændt, fodbolden pumpet og SegWay’ene ladet op.

Torsdag 14.  juni er der igen åbent fra kl. 14-17. Dagens begivenhed bliver et stjerneløb, hvor man på forskellige poster skal konkurrere i at bage den flotteste vaffel, gennemføre et alternativt forhindringsløb og andre sjove og skæve opgaver.

Uge 25 og 26 byder på Børnenes Rekordbog, fodboldturnering, lasergame og selvfølgelig et brag af en sommerfest torsdag 28. juni, som er sidste dag med åbent hus i denne omgang.

Da nogle aktiviteter er vejrafhængige, vil ugens program blive annonceret på klubbens facebook-side

Det er gratis at deltage. Både børn, unge og personale glæder sig til at tage imod.

 

BillederTilføj billede


FOTO: Bjørn Thomsen

FOTO: Bjørn Thomsen

FOTO: Bjørn Thomsen

 

Kommentarer

Del denne artikel

Flere nyheder

Indlæser nyheder
Close