Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
19.08.2011 | Af: Ole Nielsen

U17-lokalopgør: FfI får besøg af Bangsbo Freja

Både FfI og Bangsbo Freja vandt sæsonpremieren.

Til folk med rødt FfI-blod eller blåt Bangsbo Freja-blod i årene eller bare folk i kommunen, der elsker fodbold, så er det nu på lørdag 20. august, det sker. Her mødes FfI's og Bangsbo Frejas bedste U17-drengehold i et rigtig lokalopgør.


 

Da FfI vandt deres første kamp mod Sæby 5-2, og Bangsbo Freja vandt deres 3-1 over Tårs, er der samtidig tale om et tidligt topopgør i rækken.

FfI og Bangsbo Freja har heldigvis nærmet sig hinanden med deres fælleshold, der nu spiller i U15 M2, U15 A og U15 B, og mere samarbejde kunne måske være vejen frem, men ingen tvivl om, at der ikke er nogen, Bangsbo Freja heller vil slå end storebror FfI, og FfI vil nok gøre alt for at sætte lillebror Bangsbo Freja på plads, så al mulig grund til at besøge Fodboldvej på lørdag.

Det bliver en spændende kamp, og disse drenge fortjener en masse tilskuere til at gøre kampen endnu mere spændende og en sjov oplevelse, som de aldrig vil glemme. Et lokal- og topgør i Frederikshavn.

Der er kampstart kl. 12 på Fodboldvej - FfI's hjemmebane.


 


BillederTilføj billede

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

VideoerTilføj video

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

Kommentarer

Frederik Kristensen, Frederikshavn 19-08-11 15:09:
Kommer helt klart..!

Informationer til denne nyhed

Læst: 676 gang(e)
Bedøm:
Afgiver din stemme
Rating: 5.0 af 5 fra 5 stemmer.
Klik på antallet af stjerne for at stemme
<- Tilbage

Flere nyheder





Indlæser nyheder