Udlicitering af jagt vil medføre jagtulykker
Frederikshavn Kommunes udlicitering af jagten i en række kommunale skove og plantager møder nu hård kritik. Diana Kupetz fra Lyngså har sendt et brev til samtlige 31 byrådsmedlemmer, hvori hun påpeger, at beslutningen, som i december blev truffet af et splittet byråd, vil afstedkomme ulykker. Hun vil have indført jagtforbud i Professorens Plantage og Gybels Plantage.
Diana Kupetz beskriver i brevet, at hun to gange i løbet af de seneste uger har oplevet, at Professorens Plantage vrimlede med jægere, når hun kom ud for at trave sin morgentur i området.
- Jeg er mildest talt bestyrtet over, at Frederikshavn Kommune har lejet jagten ud til de lokale jagtforeninger. Det hører simpelthen ingen steder hjemme at drive jagt i et så befærdet område, mener Diana Kupetz.
- Med al mulig respekt for vore jægere, så vil man aldrig kunne undgå jagtulykker. Indenfor de seneste år kan jeg huske eksempler på, at en jæger har skudt og dræbt et barn på en kælk i den tro, at det var en ræv. En jæger har skudt og dræbt en jagtkammerat, og en jæger har skudt sig selv i benet ved et uheld, påpeger Diana Kupetz.
Hun har googlet ordet ”jagtulykke”, og i sit brev til politikerne vedhæfter hun nogle af de artikler, hun har fundet - ikke artikler, der er skrevet af modstandere af jagt, men derimod af fagfolk, læger og formænd for jagtforeninger.
- Det er artikler, der virkelig giver stof til eftertanke – fx sker der ca. 300 registrerede jagtulykker i Danmark årligt. Jeg vil også gerne henlede jeres opmærksomhed på udtalelserne fra jagtformand Finn Hahn fra Vejen Jagtforening. Han fortæller bl.a, at skuddet fra en jagtriffel kan være livsfarligt på helt op til syv kilometers afstand, hvis man ikke rammer det bytte, der sigtes efter, noterer Diana Kupetz.
Hun skriver, at Danmarks Civile Hundeførerforenings godt 100 medlemmer mere eller mindre dagligt træner og lufter hund i Professorens Plantage. Derudover benyttes området af bl.a. dagplejemødre, turister, motionsløbere og -cyklister samt Politihundeforeningen.
Diana Kupetz mener, at problematikken omkring sikkerheden er den samme med hensyn til Gybels Plantage, der huser både børnehave, spejderkorps og Sæbys nye motionssti, Hjertestien, der blev indviet i efteråret, og hvor man opfordrer alle til at komme ud og motionere.
- Ydermere ligger Gybels Plantage lige midt mellem et parcelhusområde og et industriområde. Det er fuldstændig utilstedeligt at drive jagt på denne beliggenhed, fastslår Diana Kupetz.
Hun afslutter sit brev til politikerne med at stille følgende spørgsmål: Vil du som politiker kunne tage ansvaret for de ulykker, der uvægerligt vil ske?
Det var et splittet byråd, som lige inden jul besluttede at udlicitere jagten i en række kommunale områder. Aftalen blev vedtaget med stemmerne 17-12. SF'erne Christina Lykke Eriksen og Jette Fabricius Toft undlod at stemme. Imod stemte Socialdemokraterne og Liberal Alliance, som ønskede følgende områder fjernet fra aftalen: Vandværksskoven, Jerup Plantage, Nielstrup Plantage, Engene i Bannerslund, Købstrup Skov, Professorens Plantage og Gybels Plantage.
Allerede inden beslutningen blev truffet i byrådet, var der beboere i Kilden i Frederikshavn, som stod frem og klagede over planerne om at udlicitere jagten i Købstrup Skov.
- Her færdes dagligt motionister, hundeluftere, naturinteresserede og ryttere - for slet ikke at tale om børnehavebørnene i Øster Dahl i den dejlige (og fredede) Købstrup Skov - men de skal altså nu til at dele området med jægere. Det er en ommer, Brian Pedersen (formand for Tenisk Udvalg, red.), skrev Peter Madsen i et indlæg på Kanal Frederikshavn.





































