Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
14.04.2018 | Af: Michael Frederiksen

Ugens Kamp: Turen går til Læsø, som møder FfI

SEIF's tophold dukket af Messi-tryllerier. Sådan lød overskriften, da Kanal Frederikshavn senest dækkede Ugens Kamp på Læsø.
SPAREKASSEN VENDSYSSEL LIGAEN: "Basserne" fra Læsø er kommet skidt fra start i serie 3 i denne sæson, men søndag kl. 12.15 spiller de for første gang i 2018 på hjemmebane, når FfI's andethold tager turen til Vesterø.


 

Mens "Basserne" nærmest aldrig træner sammen, er der flere af FfI's spillere, som træner tre gange om ugen med klubbens førstehold.

- Med alt det træning går vi ud, fra at de er meget trætte. Kan vi holde et højt tempo, vil de højest sandsynligt gå kolde efter 30-35 minutter, hvor vi så kan gå ind og begynde at spille vores eget spil, siger Læsøs spillende assistenttræner Thomas Hoffmann Madsen med et stort smil.

Peter Jørgensen, træner for FfI, oplyser dog, at vejrforholdene har gjort det umuligt for frederikshavnerne at træne tre gange om ugen.

- Vi har også været ramt af mange afbud på grund skader. Flere spillere er helt ude for sæsonen, så i forhold til sidste år, hvor vi kun havde én skadet spiller, har det ikke været optimalt, erkender FfI-træneren, som dog ser frem til kampen på Læsø.

- Det er altid specielt at møde "Basserne" på hjemmebane med deres medlevende fans på sidelinjen, som laver en god stemning. Vi glæder os til en god match, siger Peter Jørgensen.

FfI har kun spillet én kamp i denne sæson. Her blev det til en 2-0-sejr ude over Vraa/Børglum IF. Læsø har derimod tabt 0-4 til både GVL Løkken og Bangsbo Freja.

- Alt går efter planen. Vores målmand har haft en god "jul", så strategien har været at få spillet ham i form hurtigst muligt. Det lader til at virke, da han i løbet af de første par kampe er blevet kåret til kampens spiller. Fortsætter vi stimen, bør de ekstra julekilo være væk til sidste halvdel af forårssæsonen, mener Thomas Hoffmann Madsen.

Læsø har i vinterpausen mistet et par spillere, som har lyst til at prøve kræfter i andre klubber.

- Det har vi selvfølgelig givet dem lov til. Når de en dag bliver trætte af også at skulle træne for at komme på holdet i deres nye klub, ved de, at de er velkomne tilbage igen til "Basserne". Vi ser det som en win-win, da de vil være bedre fodboldspillere, end da de tog afsted, hvis de kommer tilbage igen - og de var jævnt gode i forvejen, udtaler assistenttræneren.

Læsøs trup fejler dog ikke noget. I hvert fald ikke hvad rutinen angår. Spillerne har rundt regnet godt 100 kampe i snit for "Basserne" på deres cv, så klubbens DNA lever videre i bedste velgående.

Hvordan vurderer I mulighederne for at undgå nedrykning?

- Normalt plejer vi at få en god start på sæsonen og vinde de første par kampe. Derefter taber vi pusten og begynder at smide dumme point. I denne sæson prøver vi en ny taktik og sætter point til fra start for derefter at komme fra baghjul, lyder det fra Thomas Hoffmann Madsen.

Søndagens kamp er årets første på Læsø. Sker der noget særligt?

- Ja, den lokale vodbinder har været og tjekke målnettene, så de holder tæt til de mange mål. Derudover skal vores ungdomshold spille, inden "Basserne" går på banen, så der er også mulighed for at komme ned og se de nye talenter. De har kampstart kl. 10.30, oplyser Thomas Hoffmann Madsen.

Kanal Frederikshavns reporter sejler med FfI allerede kl. 7.50 fra Frederikshavn. Vi dækker kampen live på Facebook, kårer Kampens Spiller og bringer interviews efter kampen.

 

BillederTilføj billede

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

 

Kommentarer

Del denne artikel

Flere nyheder

Indlæser nyheder
Close