Gå til hoved-indhold
11. juli 2010 - kl. 04.07

Unge frederikshavnere med international succes

  • 1 af 2
    FOTO: Kanal Frederikshavn
  • 2 af 2
    Storspil af Lucas Justra Bjerregaard, da Danmark skrev golfhistorie i Sverige.
Af: Kanal Frederikshavn

14-årige Daniel Hollen Nielsen fra Frederikshavn Golf Klub var lørdag med til at sikre Danmark en EM-bronzemedalje for drengehold i Tyrkiet, og klubkammeraterne Daisy Nielsen og Lucas Justra Bjerregaard blev begge matchvindere i henholdsvis Aalborg og Sverige.

I Tyrkiet vandt Danmark 5-2 over Italien. EM-debutanten fra Frederikshavn tabte sin foursome og delte sin single.

Landstræner Thomas Holm Larsson glæder sig allerede til næste års EM, hvor målet igen er medaljer.

- Vi har en del nye unge navne klar, så jeg tror, vi vil have et godt hold fremad, siger Thomas Holm Larsson til www.golf.dk og fremhæver Daniel Hollen Nielsen, der kan være med til de næste tre mesterskaber.

Daniels storesøster, Daisy Nielsen, vandt sin single på 18. hul og sikrede dermed Danmark sejren over Finland i kampen om femtepladsen ved EM for pigehold i Aalborg.

I Sverige var det også en spiller fra Frederikshavn Golf Klub, som blev dansk matchvinder på sidste hul i kampen om femtepladsen. Lucas Justra Bjerregaard havde styr på nerverne og besejrede sin ellers velspillende finske modstander.

Med femtepladsen skrev Lucas Justra Bjerregaard og co. historie. Det er Danmarks bedste placering nogensinde ved herrernes EM.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...