Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
18.06.2010 | Af: Kanal Frederikshavn

V-SF-C spændte ben for støtte til musikfest i Sæby

Arrangørerne af den 13. Internationale Musikfest i Sæby søgte om 10.000 kr. i tilskud, men et spinkelt flertal i Økonomiudvalget sagde nej.

Der gik politik i en "beskeden" ansøgning på 10.000 kroner på onsdagens møde i Økonomiudvalget. Det var surt show for Musikkorps Sæby, som med stemmerne 4-5 gik glip af det ansøgte tilskud på 10.000 kroner. V-SF-C stemte imod.

 

Musikkorps Sæby søgte om tilskud til betaling af praktisk hjælp i forbinddelse med afviklingen af den 13. Internationale Musikfest i Sæby i dagene 25.-27. juni.

I de år, Musikkorps Sæby har holdt disse arrangementer, har Park og Vej løst praktiske opgaver som opsætning og nedtagning af flagstænger, afspærringsmateriale, opstilling af toiletvogne med videre uden betaling. Grundet færre ressourcer er denne opgave nu mod betaling. Det anslås, at denne udgift er på ca. 10.000 kr.

Centralforvaltningsdirektøren indstillede, at Økonomiudvalget bevilgede 10.000 kr. til den 13. Internationale Musikfest, men indstillingen kom til afstemning.

Imod indstillingen stemte fem politikere: Lars Møller (V), Jens Ole Jensen (V), Per Nilsson (V), Søren Visti Jensen (F) og Peter E. Nielsen (C).

For indstillingen stemte fire politikere: Erik Sørensen (A), Birgit Hansen (A), Bjarne Kvist (A) og Jens Hedegaard Kristensen (A).

Der bevilges ikke tilskud.


 


BillederTilføj billede

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

VideoerTilføj video

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

Kommentarer

Jesper Andreasen, 20-06-10 12:08:
Ja 10.000 lyder ikke af meget ud af et budget på 3 mia og kultur for 210 mio om året og tilskud til bl.a "Night of the Proms" eller hvad det nu hed på var det 150.000
Men som Peter Jensen skriver, så se lige hvem det er der var så smålig....og de 10.000 sparet er sgu lidt pjattet.

Men omvendt så er det sgu heller ikke nemt, der SKAL spares det ved alle, men HVOR? ikke toiletter, ikke Bangsbo, ikke de ældre, ikke vejene, ikke kultur osv osv

Kunne byrådet bare enes noget mere og have en mere fælles holdning til tingene og træffe de beslutninger der SKAL træffes, så vidste borgerne hvad der var at forholde sig til, f,eks få nu de skoler på plads, luk for f dem der skal lukkes og få dem der bliver i "verdensklasse", ok danmarksklasse kan vel gøre det :-) at trække tiden og køre det der spil mellem de 3 hovedbyer er kun utilfredsstillende for alle borgere
Jørgen Jensen, 18-06-10 19:57:
Jeg har kigget lidt i referater fra udvalgsmøder 2010 i Frederikshavn kommune og bl.a. fundet følgende bevillinger:

Verdensballet i Skagen 2010 30.000 + måske 50.000
Knivtræf på Knivholt 2010 10.000
Tordenskjoldsdagene 2010 300.000 i underskudsgaranti.
Sæby jazzfestival & fisk 2010 20.000
Sangens Dag ved Jernkilden, Sæby 2010 10.000
Skagen børnekulturfestival 2010 30.000 + 10.000 i underskudsgaranti
Frederikshavn Sportsdansere
2. ranglisteturnering i latinamerikanske danse 12.000

Dette kun tilfældige eksempler! Der kan sagtens findes andre. Den med de 100.000 i tilskud til fest i anledning af Flådens jubilæum i forbindelse med Tordenskjoldsdagene kan også bekræftes.

Dette kan måske sætte sagen lidt i relief!
Calle Monson, 18-06-10 17:46:
Jeg kan lige tilføje at kommunen også uderstøtte til Skagen festivalen, som afholdes
weekenden efter.
Og der har jeg hørt fra en pålidlig kilde i kommunen at det yder de også
et lille tilskud på 150.000 kr. til hjælp og reklame og praktisk hjælp.

Men det er nok også mere nødvendig at hjælpe der oppe.

Hilsen
Calle
Jørgen Jensen, 18-06-10 16:57:
Jeg er principielt modstander af at man blander tingene sammen i debatten, men her er der måske en sammenhæng.
Jeg undrede mig også over forsendelsen ang. NT Flextur vedlagt køreplan for Frederikshavn. Hvorfor kom dette fra min kommune? Er der ikke tale om rent reklamemateriale for Nordjyllands Trafikselskab?

Og så til sammenhængen:
Hvad er det kommunen bruger penge til? Ikke råd til beskedent praktisk hjælp til Musikkorps Sæby der nu i 36 år hvert 3. år har afholdt International Musikfestival i Sæby –Tordenskjoldsdagene er jo i den sammenhæng en ren årsunge.
Hvad har det mon kostet vores kommune at fremstille, kuverterer og omdele reklamematerialet fra NT? Mig bekendt er der ca. 30.000 husstande i Frederikshavn kommune.
Det har jeg tænkt mig at spørge kommunen om, og jeg vil straks viderebringe svaret her på Kanalen.
Peter Jensen, 18-06-10 16:15:
Hej Calle!

Jeg synes måske du skulle tjekke, hvem der stemte imod, inden du giver Frederikshavn skylden ;-)

Peter
Jørgen Jensen, 18-06-10 15:05:
100.000 kr til Tordenskjoldsfondens fejring - fest om bord på Ostindiefararen Gøtheborg 25. juni - af Flådens 500 års jubilæum, men nej til tilskud til praktisk hjælp for 10.000 kr til stor folkefest i Sæby 25. 26. og 27 juni.
Det er dog for galt!!!!
Calle Monson, 18-06-10 12:09:
Jeg synes det er en katastrofe at komunen ikke kan støtte dette formål. Da dette ang. skaffer en masse turister til Sæby.

Men i samme weekend afholder Hovedebyen i kommunen ( Frederikshavn)
Tordenskjolds dage. Der kunne jeg godt tænke mig at vide hvormeget Frederikshavn
kommune støtter med penget til dette formål.

Men der er jo nok også dette forskel at dette foregår lige udenfor borgmesteren vindue, så er det jo som regl megetnæmmer at stikke sin snabel ned i kommunes kasse og suge middeler til sit formål.

Men byrådet skal huske at vi også i Sæby gerne vil mærke at vi også kan søge støtte til størrer tiltag.

Hilsen
En Støt Sæby borger
Calle
Berit Jensen, Sæby 18-06-10 09:59:
Hmmnn!
Endnu engang kommer jeg til at tænke på om denne kanal er "politisk" styret - og i så fald af hvem?

Ja det er utorligt ærgeligt at der må siges nej til små "beskedne" ansøgninger om midler til alle de dejlige og flotte arrangementer der i sommerens løb gør Frederikshavn kommune til et dejligt sted at bo.
Men det kommer vel ikke bag på nogen at kommunen er i krise og livremmen må strammes ind hele vejen rundt. -- "mange bække små - gør til en stor å" - 10.000 kr. her og 10.000 kr. der, kan blive til mange penge.
Skal dette være på bekostning af vores "svage borgere" i kommunen?
Skal gamle fru Hansen på 98 år kun have gjort rent èn gang om måneden for ikke at snakke om hjælp til personlig hygiegne?
Skal en mor til 2 børn der arbejder og henter skattekroner hjem fra Ålborg, blive nødsaget til at sige sit job op fordi åbningstiden skal reduceres i bl.a SFOér, hvilket gør at hun ikke kan få sine børn passet? Ja jeg kunne blive ved. - og når jeg nu er igang med at "brokke" mig, syntes jeg at det er under al kritik at man onsdag eftermiddag finder en stor tyk kuvert i sin postkasse. afsenderen er fra Fredeikshavn kommune og indholdet er NT`s køreplaner. Jeg mener at det må være op til den enkelte borger selv at finde ud af hvornår busserne kører. Det kommer vel ikke bag på nogen, at os som bruger offentlig tranport færdes på diverse busterminaler og selv kan finde vej til NT`s køreplan.
Jeg tør slet ikke tænke på hvad det har kostet kommunen at sende disse køreplaner ud til samtlige husstande.
Det er total tankeløshed og idioti, efter min mening.
FY fy fy til den forvaltning som nu engang er "moder" til denne bommert
Hilsen
Berit Jensen

Informationer til denne nyhed

Læst: 951 gang(e)
Bedøm:
Afgiver din stemme
Rating: 3.4 af 5 fra 7 stemmer.
Klik på antallet af stjerne for at stemme
<- Tilbage

Flere nyheder





Indlæser nyheder