Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
04.10.2009 | Af: Kanal Frederikshavn

VEB-spiller vinder VM-guld for veteraner i +35

Det varer længe inden disse spillere er veteraner, men i weekenden lykkedes det VEB's Helene Kirkegaard at vinde guld ved veteran-VM.

Helene Kirkegaard kan nu skrive verdensmester på visitkortet. Sammen med Ann Nielsen strøg VEB-spilleren i weekenden helt til tops ved veteran-VM i damedouble i +35.

 

Det danske par badede sig igennem turneringen. Selv i finalen kunne modstanderne intet stille op. Kirkegaard og Nielsen vandt 21-3, 21-7 over tyskerne Cornelia Ern og Michaela Hukriede.

Et polsk par erobrede 21 point mod danskerne, og det var rekord ved VM, som blev afviklet i Spanien.

Det lykkedes til gengæld ikke for Vendsyssel Elite Badmintons Eric Pang at stryge helt til tops i herresingle i Bitburger Open i Tyskland. Pang lignede ellers længe en vinder af finalen, men tabte i tre sæt til den tidligere Triton-spiller Jan Ø. Jørgensen.

Pang vandt 21-12 i første sæt og havde teten i første halvdel af andet sæt. Men fra stillingen 12-12 overtog Jan Ø. Jørgensen kommandoen - og Århus-spilleren slap aldrig grebet om kampen.

Jan Ø. Jørgensen vandt med cifrene 12-21, 21-13, 21-15.

De to spillere mødes allerede igen tirsdag aften i Århus, hvor VEB skal forsøge at erobre sæsonens første point i Badmintonligaen.


 


BillederTilføj billede

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

VideoerTilføj video

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

Kommentarer

Der er ingen kommentarer til denne nyhed endnu. Skal du være den første?

Informationer til denne nyhed

Læst: 152 gang(e)
Bedøm:
Afgiver din stemme
Rating: 5.0 af 5 fra 1 stemmer.
Klik på antallet af stjerne for at stemme
13-10 - 575 tilskuere jublede over sæsonens...
<- Tilbage

Flere nyheder





Indlæser nyheder