28.12.2011 | Af: Kanal Frederikshavn
VEB-spillere tabte i Copenhagen Masters
Eric Pang tabte i to sæt til Peter Gade. |
Vendsyssel Elite Badmintons to hollændere - Eric Pang og Yao Jie - har begge fået en plads i Copenhagen Masters, som i dagene 27.-29. december afvikles i Falconer Salen.
Eric Pang medvirkede tirsdag aften i åbningskampen - sendt direkte på TV2 Sport - mod Peter Gade, som jagter sin 11. sejr i Copenhagen Masters.
- Det er en stor ære for mig at være med i denne turnering. Jeg prøvede at spille hurtigt, så han ikke fik lov til at styre det hele, men jeg lavede for mange fejl, siger Eric Pang til www.badminton.dk.
VEB-spilleren tabte 11-21, 13-21 til Peter Gade. Næste udfordring for Eric Pang er englænderen Rajiv Ouseph. Dette opgør spilles onsdag eftermiddag.
Også Yao Jie var i aktion torsdag aften. Hun tabte 17-21, 15-21 til den kun 16-årige Inthanon Ratchanok fra Thailand.
- Jeg føler, jeg spillede godt, men hun spillede meget hurtigt og smashede godt. Det var helt i orden, at hun vandt, udtaler Yao Jie til www.badminton.dk.
Med nederlaget er VEB-spilleren færdig i Copenhagen Masters.