Robert Blair og Simon Mollyhus blev blæst af banen i første sæt i den afgørende herredouble, men førte 17-13 i andet sæt, inden de desværre tabte sættet 18-21.
Vendsyssel Elite Badminton tabte mandag aften 2-4 til topholdet Greve i sidste runde af Medaljeslutspillet. Camilla Sørensen og Eric Pang sørgede for VEB-gevinsterne i en kamp, som trods alt styrkede VEB i troen på, at de kan skabe en overraskelse i DM-kvartfinalen tirsdag 23. marts ude mod Aarhus Elite.
Med hele fem nykårede EM-vindere for hold var det en stjerneparade, som de 250 tilskuere i Arena Nord var vidner til. Og helt som ventet trak Greve det længste strå. Særligt den tidligere verdensstjerne Kenneth Jonassen imponerede.
VEB's Camilla Sørensen var én af de nykårede europamestre, som blev hyldet inden kampen. På banen var skagboen lidt rusten i sit spil, men hun vandt dog. Det samme gjorde hollænderen Eric Pang. 19-21, 21-19, 21-19 lød VEB's spillerens sejrscifre i det spændende opgør mod Joachim Persson.
Nederlaget betyder, at VEB skal møde Aarhus Elite på udebane i DM-kvartfinalen, der spilles tirsdag 23. marts.
- Skader og sygdom kan få stor indfyldelse, men i stærkeste opstilling er der ingen tvivl om, at de er klare favoritter, siger VEB's sportschef, Peter R. Jensen.