Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
13.02.2011 | Af: Kanal Frederikshavn

VEB-triumf i Skovshoved - gyser i vente i Arena Nord

Kristian Midtgaard stod for presset og vandt sikkert over den tidligere topspiller Niels Christian Kaldau.

Det hjalp, at Vendsyssel Elite Badmintons sportschef, Peter R. Jensen, skruede bissen på inden søndagens udekamp mod Skovshoved. Han forlangte mere fight og større vilje, og udpegede på forhånd de fire kampe, som skulle vindes. Og det gik præcis, som Peter R. Jensen sagde. VEB vandt 4-2 og kan nu selv afgøre, om holdet skal kvalificere sig til kvartfinalerne. Kravet er en sejr i hjemmekampen søndag 27. februar mod Gentofte.



 

Sejren over Skovshoved blev sikret via gevinster til Jonas Rasmussen/Simon Mollyhus i herredouble, Kristian Midtgaard og Eric Pang i herresingle samt Anna Rice i damesingle.

- Vi var det bedste hold, og der var aldrig tvivl om, at vi ville vinde de fire kampe. Det var en fornøjelse at se, hvordan spillerne præsterede på banen, siger Peter R. Jensen.

Med sejren rykkede VEB forbi netop Skovshoved. Nu har holdet fra Frederikshavn/Skagen afgørelsen i egne hænder, når sidste runde i Medaljespillet afvikles om 14 dage. Det er lagt op til en gyser, når Gentofte gæster Arena Nord.

En sejr over Gentofte vil bringe holdet i kvartfinalen - formentlig ude mod Værløse.



 


BillederTilføj billede


FOTO: Eframe.dk

VideoerTilføj video

Kommentarer

Der er ingen kommentarer til denne nyhed endnu. Skal du være den første?

Informationer til denne nyhed

Læst: 484 gang(e)
Bedøm:
Afgiver din stemme
Rating: 5.0 af 5 fra 4 stemmer.
Klik på antallet af stjerne for at stemme
<- Tilbage

Flere nyheder





Indlæser nyheder