Velsmagende, farverig og spændende caribisk menu
Frederikshavn kan i forvejen prale af et meget internationalt menukort, men med åbningen af Scandic The Reef er der kommet endnu et spændende tilbud i byen. Der serveres en farverig og særdeles velsmagende caribisk buffet i restauranten, hvorfra man kan kigge ind i det nye tropiske badeeventyr.
- Det skal også være en oplevelse at spise i restauranten, og Caribien byder på masser af eksotiske farver og smagsindtryk. Vi serverer en buffet med 40 unikke produkter. Vi bruger selvfølgelig gode danske råvarer, krydret med caribisk tilsnit, fortæller Jørgen W. Frederiksen.
Han er konstitueret hoteldirektør på Scandic The Reef og Food and Beverage Manager. Hele 90 produkter har været igennem smagsmaskinen, inden Jørgen W. Frederikshavn og co. udvalgte 40 unikke produkter.
Som prikken over i'et har Scandic The Reef ansat en medarbejder, som er født i Caribien. Hun hedder Amanda og bor såmænd i Strandby.
Jørgen W. Frederiksens tid som konstitueret direktør på Scandic The Reef slutter i øvrigt snart. 1. september begynder han som direktør for Scandic i både Roskilde og Ringsted. Det er endnu ikke afgjort, hvem skal være ny direktør i Frederikshavn.
Åbent for alle. Fire bare, to restauranter. Lokaltislæt. Amanda. Santa Lucia, født, Bor i Strsndby. Kvalitetert og perrsopnlig og knovwhow.





































