Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
01.07.2020 | Af: Kanal Frederikshavn

Vendsyssel Håndbold skifter til Hummel

Vendsyssel skal spille i sorte trøjer på hjemmebane og orange trøjer på udebane.
Vendsyssel Håndbold har lavet en tre-årig aftale med SPORTMASTER og Hummel. Ligaoprykkerne har de seneste sæsoner spillet i tøj fra Craft.

 

- Vi glæder os til at vise det nye kamptøj frem. Vi kommer stadig til at spille i sort på hjemmebane, oplyser direktør Jan Hansen, Vendsyssel Håndbold.

Til gengæld skifter udebanetrøjen farve. Vendsyssel har tidligere spillet i pink, men i HTH Ligaen løber spillerne på banen i orange trøjer, som passer perfekt til klubbens logo.

- Vi ser frem til et spændende samarbejde med SPORTMASTER og Hummel og glæder os til at repræsentere dem på bedste vis. Vi kommer til at have et tæt samarbejde med parterne, som alle i og omkring Vendsyssel Håndbold kommer til at mærke. Dette gælder både blandt vores øvrige partnere, men også vores trofaste fans, publikum og følgere, lover Jan Hansen.

Hummel og SPORTMASTER bliver med aftaler hovedsponsor i Vendsyssel Håndbold.

Med aftalen styrker SPORTMASTER lokalindsatsen i Nordjylland.

- Vi er hos SPORTMASTER vilde med sport og har den grundholdning, at sport skal være for alle. Vi er meget stolte af aftalen med Vendsyssel Håndbold, som har en stærk lokal tilstedeværelse i Nordjylland. Vi har igennem hele forløbet haft en god dialog med Jan Hansen, og vi har den dybeste respekt for det hårde arbejde, de yder hver eneste dag, siger Mik Geertsen, Teamsport Ansvarlig hos SPORTMASTER, og han fortsætter:

- Frederikshavn er en vigtig handelsby for SPORTMASTER, og aftalen med Vendsyssel Håndbold underbygger vores position som den førende sportskæde i byen. Vi ser frem til sammen med Vendsyssel Håndbold at sætte rammerne for stribevis af gode oplevelser.

Mik Geertsen glæder sig over, at aftalen med Vendsyssel Håndbold bidrager til at booste omsætningen i den lokale SPORTMASTER i Frederikshavn. Klubbens sortiment af spilletrøjer vil også kunne købes i SPORTMASTER Frederikshavn.

- Hummel er meget tilfreds med, at vi nu kan vise vinkler på Vendsyssel Håndbolds spillertrøjer i de kommende sæsoner. Vi glæder os til at udvikle et partnerskab, hvor vi vil skabe masser af værdi for hinanden. Vendsyssel Håndbold har vist flotte resultater både på og uden for banen og er en attraktiv partner for Hummel. Vi ved, at klubben arbejder professionelt med opgaverne, og vi tror på, klubben vil flytte sig yderligere, siger Karsten Heilskov, Teamsport Account Manager i Hummel.

 

BillederTilføj billede


FOTO: Kanal Frederikshavn

 

Kommentarer

Del denne artikel

Flere nyheder

Indlæser nyheder
Close