Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
14.11.2017 | Af: Michael Frederiksen

Vendsyssel vil være kontraktklub inden jul

Ilda Kepic er Vendsyssels store profil. Foto: Finn Lassen
Inden jul er det Vendsyssels Håndbolds målsætning at have status som kontraktklub.


 

Klubbens mål på længere sigt er oprykning til Ligaen, men selv om holdet lige nu frister en tilværelse i bunden af landets næstbedste række, fastholder ledelsen sine ambitioner.

- Vores mål er at indsamle 200.000 kroner inden jul i såkaldte sponsorlån, som låses frem til 2025. Vi giver fem procent i rente, og indtil videre bliver vi flot modtaget, når vi kommer rundt, siger direktør Jan Hansen, Vendsyssel Håndbold.

Han mener, at det er afgørende for klubbens udviklingsmuligheder at kunne skrive kontrakter med spillerne.

- Først og fremmest gør det os i stand til at fastholde vores spillere. Vi sikrer os, at ingen stopper utilsigtet. Derudover bliver det nemmere at tiltrække nye spillere, og vi får mulighed for at leje spillere. Det kan vi ikke i dag, forklarer Jan Hansen.

Han er er positivt overrasket over de mange aftaler om sponsorlån, der allerede er indgået, og derfor føler han sig overbevist om, at Vendsyssel Håndbold går 2018 i møde som kontraktklub.

- Vi skaber stærke bånd på tværs af kommunerne og er med til at brande Vendsyssel. Jo bedre det går for os, jo flere får øjnene op for Vendsyssel, mener Jan Hansen, som tydeligvis drømmer om at lave en "Nykøbing Falster".

Pigerne fra Nykøbing-klubben vandt sidste år det danske mesterskab. Et bedrift, som for alvor satte fokus på Lolland-Falster.

 

BillederTilføj billede


FOTO: Finn Lassen

 

Kommentarer

Del denne artikel

Flere nyheder

Indlæser nyheder
Close