Vindmøller eller ej - det skal borgerne bestemme
I forbindelse med Ravnshøj & omegns Borgerforening generalforsamling var Jysk Vindenergi inviteret til at give de fremmødte en orientering om vindmølleprojektet i Favrholt.
Projektet omfatter:
• 4 stk. 3MW vindmøller - svarende til en effekt på i alt 12MW
• Samlet årsproduktion mellem 25-30 mio. kWh pr. år.
• Svarende til el forbrug i ca. 5.000 husstande
• Navhøjde på 80 meter, totalhøjde 125m.
• Forventet investering kr. 100.000.000,00
Projektet er ikke med i kommunens temaplan vedr. vindmøller og stod til et afslag af ansøgningen på Plan- og Miljøudvalgsmødet 8 marts 2011. Bestyrelsen i borgerforeningen synes, det skal være borgerne i området, som skal bestemme, om der skal være vindmøller i området og ikke forvaltningen.
Bestyrelsen sendte derfor et notat til formanden for Plan- og Miljøudvalget, John Christensen, forud for udvalgsmødet, hvor bestyrelsen gav udtryk for ovenstående. Det blev besluttet på mødet at forsætte den igangværende temaplan uden Favrholt- projektet, men kommunen er positivt indstillet på at undersøge mulighederne for udlægning af området til vindmølleområde, når den igangværende vindmølletemaplan er vedtaget.
Projektet vil kunne bidrage økonomisk til området i form af:
• Vindmølleandele til borgere i området, 20 % af projektet skal udbydes lokalt.
• Prisen for en andel vil ca. være kr. 5.000,-
• Grøn ordning (lovgivningsbestemt), hvor der kan søges til initiativer her lokalt.
• Grøn ordning puljen i dette projekt vil være kr. 1.056.000,00
• Derudover vil Jysk Vindenergi udlodde afkastet fra 10 % af projektets anlægssum efter låneafvikling. Ca. 500.000,- som stilles tilrådighed lokalt.
• Administreres af borgerforening eller lokal nedsat udvalg/fond.
Der vil blive afholdt yderligere møder, hvor vi i borgerforening vil lægge op til debat, da vi ønsker borgene i området skal bestemme, om der skal produceres vindenergi i vores område eller ej.







































