Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
27.02.2011 | Af: Leif Jensen

Volbeat gav propfyldt sal varmen på en kold aften

Publikum blev inviteret op på scenen til ét af aftenens ekstranumre.

"Hva' fanden laver I her? Der er jo pissekoldt udenfor. I skulle være blevet hjemme i de varme stuer..." Sådan proklamerede forsanger Michael Poulsen det fra scenen lørdag aften til koncerten med Volbeat i Det Musiske Hus.



 

Og ja, manden havde jo ret. Det var en aften med isslag og bidende kold vind. Derudover fristede tv både med udsendelsen om at blive årets kok, Melodi Grand Prix 2011, og på 6´eren tog Michael Laudrups tropper imod selveste Barcelona. Men det var de mange fremmødte i det stopfyldte og totalt udsolgte Det Musiske Hus fuldstændigt ligeglade med. De ville høre tråd, og det fik de så.

Volbeat opfordrede til fest og "Heaven Nor Hell" bragede ud fra scenen, og hurtigt blev salen godt varm og svedig. Noget tydede på, at bandet selv trængte til lidt varme, da de tyvstartede og gik på scenen før det planlagte tidspunkt efter opvarmningsbandet. Som sent ankommet til spillestedet måtte man dermed pænt tage plads helt nede i bunden af salen.

En del af de fremmødte må have fulgt Volbeats karriere siden starten for nu 10 år siden. Forsanger Michael Poulsen mente da også, at han kunne genkende nogen blandt de forreste oppe ved kanten af scenen. Eller måske var det netop dunsten af deres sved, han kunne huske og som skar i næsen.

Det er netop missionen med denne februar/marts-turné, som Volbeat tog hul på i onsdags. Turnéen er i alt på 12 koncerter på såkaldte mindre spillesteder, hvor bandet kommer så tæt på de fremmødte, at de kan kigge dem i øjnene.

Så kom hyldesten til Johnny Cash, og mens "Sad Man´s Tongue" sejt gjaldede, møvede jeg mig igennem folkemængden. Det var godt nok som om, at det lidt ældre publikum var i flertal bagest i salen, og jo længere man kom fremad, så blev gennemsnitsalderen lavere og lavere. Og her på den anden side af baren i venstre side af salen mødte jeg en glad gut med en kold øl i hver hånd. Han ville høre, hvad jeg skrev, og jeg fortalte ham om mit ærinde, hvorefter han udbrød : "Bare skriv de var pissegode".

Ham gutten havde ret. De var gode, og det var lyden og lyset i Det Musiske Hus også. Det er godt spillested, byen her har fået. Godt at se, at salen var propfyldt og godt at se, at der var kronede tilstande i baren. Det var næsten som i gamle dage, hvor svensken indtog gågaden i vores by, for så mange øl blev der langet over disken.

Aftenens højdepunkt må være, da Volbeat spillede "The Garden´s Tale". Her sang hele salen første vers af sangen kun tilsat den velkendte guitarlyd. Derefter tog bandet over og publikummer headbangede, gav håndtegn og spillede luftguitar. Det var et smukt øjeblik. Sidste nummer inden de planlagte ekstra-numre var den gamle Dusty Springfield klassiker "I Only Wanna Be With You", som Volbeat-drengene på det nærmeste har gjort til deres egen. Den blev serveret i en fremragende udgave på scenen her i aften.

Volbeat blev tvunget til at gå på scenen igen og gav en håndfuld ekstranumre. Deriblandt "Fallen" fra det nye album "Beyond Hell/Above Heaven", der nu er gået dobbelt-platin med pladesalget. Derfor var det oplagt, at bandet takkede publikum med nummeret "Thanks", hvor Michael Poulsen opfordrede nogen af de fremmødte til, at komme med op på scenen. Det var en flok glade og heldige unge mennesker, der rockede med på scenen, og én af dem viste endda sin Volbeat-relateret tatovering på ryggen frem deroppe.

Den seje "Pool of Booze" fra bandets debutalbum var med til at runde aftenens koncert af. Fem kvarter var der gået, og de fremmødte frederikshavnere var blevet rusket godt igennem. Glemt var alt om den bidende kulde udenfor i den nu nærmest suptropiske musiksal. Så den koncertoplevelse skulle skyldes ned på den gode måde... og alle de fremmødte Volbeat-fans var vist glade for, at de ikke var blevet hjemme i stuerne.


 


BillederTilføj billede


FOTO: Leif Jensen

FOTO: Leif Jensen

FOTO: Leif Jensen

FOTO: Leif Jensen

FOTO: Leif Jensen

VideoerTilføj video

Kommentarer

Der er ingen kommentarer til denne nyhed endnu. Skal du være den første?

Informationer til denne nyhed

Læst: 1251 gang(e)
Bedøm:
Afgiver din stemme
Rating: 5.0 af 5 fra 9 stemmer.
Klik på antallet af stjerne for at stemme
<- Tilbage

Flere nyheder





Indlæser nyheder