Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
01.11.2011 | Af: Kanal Frederikshavn

WH bagud 0-3 efter otte minutter - tabte med 3-4

Thomas Søndergaard er avanceret fra fjerde- til førstekæden og scorede i aften sæsonens første mål.

OPDATERET KL. 22.15: White Hawks tabte tirsdag aften med 3-4 til Herning. Dermed var der fremgang at spore i forhold til sæsonens to første opgør mod Herning. Her blev høgene slået med 2-6 ogh 0-5. Det lignede til at begynde med en ny lussing i aften, men det forhindrede White Hawks' dygtige A-kæde.



 

White Hawks var allerede efter godt otte minutter bagud med 0-3. Jason Walters (1.42) og Lasse Sandgaard (2.48) sørgede for en regulær mareridtsåbning på kampen for høgene. Og i tiden 8.19 øgede Morten Lie til 3-0 - efter et regulært drop af Miroslav Lipovsky. Den tidligere White Hawks-spiller havde også en stav med i opspillet til midtjydernes anden scoring.

Bagud med 0-3 foretog frederikshavnerne et hurtigt skifte i målet. Miroslav Lipovsky overlod det store ansvar til U18-landsholdsmålmanden Mathias N. Hansen, som leverede en flot indsats i de resterende næsten 52 minutter. 

Anden periode, som ellers ikke historisk set plejer at være Frederikshavns bedste, bød på stor oprejsning. Midtvejs i perioden bredte nervøsiteten sig for alvor blandt de 1.295 tilskuere i KVIK Hockey Arena, for pludselig viste måltavlen kun 3-2.

Greg Jacina var på pletten to gange for White Hawks. Ved det første mål blev han assisteret af Dominic Leveille og U20-landsholdsspilleren Thomas Søndergaard, som igen spillede i A-kæden i stedet for skadede Andrew Sarauer. Leveille assisterede også til landsmandens anden scoring.

Desværre blev Greg Jacina kort efter udvist i to minutter, og det udløste kampens første scoring i powerplay. Mitch Ganzak overlistede Mathias N. Hansen. Stillingen 4-2 til Herning holdt anden periode ud. I de sidste seks minutter af perioden blev White Hawks ramt af hele 5 x 2 minutter - men Herning formåede ikke at lukke kampen.

I stedet for skabte White Hawks' A-kæde fornyet spændning om udfaldet. I tiden 56.41 reducerede Thomas Søndergaard, der igen gjorde det godt sammen med de to canadiere, til 3-4, assisteret af Leveille og Jacina. Det var den 18-årige forwards første scoring i denne sæson i AL-Bankligaen.

Det skulle have været startsignalet til en WH-slutspurt, men udvisninger til først Christian Schioldan og kort før tid Greg Jacina ødelagde muligheden for en udligning, så efter tre sejre i træk måtte høgene rejse hjem fra Herning uden point.

- Vi kan være tilfredse med, at vi kom stærkt igen og vandt de to sidste perioder, siger kaptajn Mike Grey.

Torsdag aften kommer SønderjyskE til Frederikshavn.


 


BillederTilføj billede


FOTO: Eframe.dk

VideoerTilføj video

Kommentarer

Michael Nordstrøm Pedersen, 03-11-11 22:14:
Jesper, jeg mener ikke at du ikke har forstand på sporten. Hvis du har den indskydelse må jeg beklage.

Jeg synes ikke det er naivt at HÅBE på en sejr, heller ikke i Herning, hvilket jeg vist heller ikke sagde. I så fald er jeg det selv... Men jeg synes at det er ret naivt hvis man direkte forventer en sejr og 3 point nede i Herning. Decimeret eller ej, Herning er ét hold, ikke to-tre spillere. De har en velkendt evne til at rykke sammen i et kollektiv, og det bærer dem langt. Desuden er skader og statistikker over vundne og tabte kampe absolut ikke nogen statsgaranti for en sejr.

Jeg så ikke kampen i Herning. Det gjorde I andre måske? Men jeg vil nu tillade mig at gå ud fra, at når vi kun tabte med et mål dernede, så drillede vi dem vel også i nogen grad? De skøjtede ikke let og elegant til sejren i tirsdags. Hvis det var tilfældet, så er det skidt for Herning at de ikke kun sætte flere pinde ind.

Men igen i aften tabte vi til et bedre hold. Omend jeg ikke synes SE var prangende gode. Vi var pivringe, og SE tilstrækkeligt effektive til at vinde.
Jesper Andreasen, 03-11-11 17:04:
Hvorfor f er det naivt, bare at håbe på anden sejr i 10 år!! mod et decimeret Herninghold, der lige har tabt 2 på Sjælland. Der burde vi sgu være så meget oven på at vi mindst kunne få 1 point...og hvorfor er Herning bare altid et bedre hold set over mange mange kampe, det an undre.
Du skriver Alle med stort Michael P, og dermed mener du så nok, at undertegnede m.fl. ikke har forstand på sporten og nej jeg har ikke forstand på, at man kan vinde een kamp på 10 år, mens andre hold kan drille Herning ude som hjemme flere gange hvert år!!! Jeg er dog enig i, at Herning er det bedste hold i DK gennem tiderne, punktum.
Michael Nordstrøm Pedersen, 03-11-11 12:55:
Undskyld jeg siger det, men at forvente at tage hjem fra Herning med en sikker sejr, er altså direkte naivt. Herning er altid svære at spille mod, og det ved ALLE der har bare en smule forstand på sporten.

Jeg er helt enig i at det er skidt at komme så langt bagud så hurtigt. Men så vidt jeg kan forstå fra diverse websites, så tabte vi bare til et bedre hold set over hele kampen. Og det synes jeg ikke er nogen skam.
Klaus Jakobsen, 03-11-11 09:04:
Jeg er enig med Jesper Andreasen

Det er direkte ringe. Vi har spillet utallige kampe i Herning, og siden november 2002 har vi KUN VUNDET ÉN ligakamp siden, og den faldt den 01/04-2011 (og nej det er ikke en aprilsnar).

Det jeg ikke kan forstå er, hvorfor man ikke kan se på Hernings spil, læse det igennem og spil efter det.

White Hawks har haft en stime som hedder ÉN ligasejr på heden fra 2002 til 2011, det burde de have lært af, men tydeligvis ikke, en kamp har de kun vundet på heden i snart 9 år ligamæssigt, det er bare for ringet.

Jeg ved der er nye spiller som er kommet til osv. men derfor burde de snart have lært af disse "fejl" de laver, at tage ALT for dumme og unødige udvisninger hjælper hellere ikke ligefrem.
Jesper Andreasen, 02-11-11 19:54:
Vil bare sige, at det er mere sikkert at sætte penge på Herning sejr over WH, end i Fort Knox.

Synes f det er rimeligt ringe, at vi kommer med 3 sejre og opadgående form og Herning med 2 nederlag og mange spillere skadet og så er vi f ikke klar fra start som så mange gange før, 2 mål på 3 min og 3 efter 8, det er s under al kritik, men ret symtomatisk for vores indsatser mod især Herning de sidste 10 år!! At WH overhovedet kommer tilbage viser bare at Herning ikke er på toppen og mgl. folk, så den er sgu billig købt, så jeg er ikke imponeret.

Hvad sker der for den keeper hver gang han ser Pisar i den anden ende, tror vi skal starte næste gang med Mathias!

At vi også skal tage næsten 3 gange så mange udvisninger som Herning er sgu også for dumt, nu vi havde chancen mod et decimeret Herninghold, der vel reelt ikke regner med at de overhovedet kan tabe til WH om de så mgl. halvdelen af holdet.

Jeg er IKKE imponeret overhovedet, hvad f hjælper et comeback uden point...efter denne uge er vi på omkring - 7-9 point mod de 3 tophold og vinder dem under os, ja så er vi i dyndet igen. SE tror jeg ikke vi får så meget som et fnug at komme efter, de er bare i klasse for sig selv og vores keeper kan kun mod middel og bundhold, resten ryster han overfor, en Frede bliver han ikke bare 80% af, men når han er god og vi vinder så er han en showman, så hellere stabilitet.

Hilsen en sur fan der f er træt af evindelige tab til Herning, som andre klubber kan finde ud af at drille, selv bundhold!
Flemming Tronbak, Frederikshavn 02-11-11 08:55:
Flot at komme igen efter den chockstart.... men jeg undrer mig over Lipovskys niveau ! han er virkelig en "enten - eller" målmand. Enten står han forrygende - eller også falder han helt ud af rollen og bliver skiftet ud. Backerne bærer deres del af ansvaret, men det er ikke første gang, han påtager sig rollen som uheldig helt!
Håber han er 100% klar fra 1. sekund på torsdag mod SønderjyskE :-)
Mads Pedersen, 02-11-11 00:07:
Schioldans udvisning til sidst var en nødvendig udvisning, da Herning havde en friløber. Jacinas udvisning 10 sek. var lidt unødvendig, men vi kunne ikke have nået det alligevel..

Hernings 2 første mål opstod efter et godt pres, hvor backerne ikke får clearet ved banden og HBF erobrer pucken og 1-2 pasninger efter står der en mand fri inde i slottet. Noget vi i øvrigt er ret dårlige til . Synes det var lidt tilfældige mål..

Informationer til denne nyhed

Læst: 1376 gang(e)
Bedøm:
Afgiver din stemme
Rating: 3.3 af 5 fra 12 stemmer.
Klik på antallet af stjerne for at stemme
<- Tilbage

Flere nyheder





Indlæser nyheder