Mike Grey efter 5-2 over AaB: Vi VILLE vinde i dag
Var denne puck over stregen? Ja, mente dommerne, og dermed førte White Hawks 2-0 på to mål af Mike Grey (bag målet).
1.464 tilskuere var på plads i Scanel Hockey Arena, da Frederikshavn White Hawks onsdag aften besejrede AaB med 5-2.
Allerede efter første periode var stillingen 3-0 til hjemmeholdet på to mål af Mike Grey - kåret til kampens mest værdifulde WH-spiller - og ét af Jake Morissette.
Spørgsmålet er dog, om Mike Grey overhovedet scorede de to mål? Ved det første mål var pucken tilsyneladende inde over stregen, da Mike Grey kom til, og ved det andet mål mente mange, at Mike Greys afslutning aldrig var over stregen.
- Pyt med det. Det var en fantastisk sejr. Vi startede klart bedst, de får udvisninger, og vi straffer dem. De kommer tilbage, men vores mål til 4-2 er meget vigtigt. Vi VILLE vinde i dag, siger Mike Grey.
Jake Morissettes scoring til 3-0 efter 13 minutter var en perle. Canadieren viste fremragende teknik, da han elegant bankede pucken forbi Nikolaj Nørbak i AaB-målet.
Gæsterne reducerede til 2-3 i anden periode, og jagtede for alvor udligningen, men i stedet listede Mads Bech Christensen pucken i nettet kort før periodens udløb. Det mål gav ro og afgjorde kampen.
Thomas Reinert blev noteret for kampens sidste mål. Her var pucken heller ikke i mål, men Reinert blev fældet foran et tomt AaB-mål (målmanden var erstattet af en ekstra forward), og så siger reglerne, at der skal dømmes mål.
Dermed sluttede sæsonens sjette lokalopgør 5-2 til White Hawks. En dejlig julesejr for hjemmeholdet og hovedparten af tilskuerne, men hvor var den dramatik, de slåskampe og den fight, som bør kendetegne disse nordjyske lokalderbys?
Martin Larsen fra Frederikshavn blev den heldige vinder af gavekortet til Restaurant Empire. Han var blandt dem, der stemte Mike Grey ind som kampens mest værdifulde WH-spiller.
Informationer til denne nyhed
Læst:
1327 gang(e)
Bedøm:
Afgiver din stemme
Rating: 4.5 af 5 fra 15 stemmer.
Klik på antallet af stjerne for at stemme