WinKaS ansætter flere medarbejere i Siloen
Det går stærkt for WinKAS A/S. For få måneder siden flyttede it-virksomheden fra Møllecentret for at slå sig ned i Kattegat Siloen, hvor den overtog det meste af sjette etage og en storslået udsigt. Dengang var der 12 medarbejdere. Nu er medarbejderstaben vokset til 15.
Virksomhedens vokseværk skyldes især fremgang for WinKAS’ Kommuneløsning. Senest er der skrevet kontrakt med landets næststørste kommune, Aarhus, og otte andre kommuner benytter en WinKAS-løsning, herunder Frederikshavn Kommune, Silkeborg Kommune, Odder Kommune og Horsens Kommune.
WinKAS Kommuneløsning bruges for eksempel til at få lokalebooking, ansøgninger om tilskud og indberetninger til at spille sammen i et interaktivt netværk. Samtidig giver den foreningerne mulighed for at bruge løsningen til egne funktioner.
Desuden har WinKAS netop introduceret WinKAS Air, der er et gratis redskab for alle brugere i for eksempel foreningslivet. Kun, hvis foreninger bruger WinKAS Air til eksempelvis kontingentindbetaling, er der et mindre gebyr til WinKAS A/S, som kan betales af foreningen eller medlemmet. Gebyret svarer til de beløb, der betales til traditionelle opkrævningssystemer.
- Visionen for WinKAS Air er at gøre samspillet, især elektronisk datahåndtering, mellem foreningerne og kommunen enkel og let. Derudover er det med WinKAS Air-løsningen nemt at overtage jobbet som ny kasserer eller administrator i en forening. Desuden kan man lave f.eks. kasserernetværk og fælles undervisning til alle kommunens foreninger, siger direktør Eskild Christiansen.
Fakta om WinKAS
WinKAS A/S har to andre afdelinger i Danmark. Ud over afdelingen i Frederikshavn er der en afdeling i Aarhus og en i Vejle. Afdelingen i Frederikshavn er den største.
WinKAS er sammen med CSR, der også har til huse i siloen, en del af MB-Gruppen.
WinKAS beskæftiger sig med udvikling, implementering og support af administrative løsninger til foreninger, organisationer og kommuner. Virksomheden blev stiftet af Eskild Christiansen i 1995.
Ud over at levere it-løsninger til kommuner har WinKAS kunder i foreningslivet og i organisationer, for eksempel Arkitektforbundet og Stofskifteforeningen.





































