Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
14.11.2022 | Af: Kanal Frederikshavn

Cheerleading: Første- og tredjeplads i Randers

Sæsonens højdepunkt bliver DM på hjemmebane i Arena Nord i Frederikshavn.
I weekenden blev cheer-sæsonens første konkurrence, Julecup, afviklet i Arena Randers, hvor mere end 1000 udøvere var tilmeldt. Jam Frederikshavn Cheerleaders havde tre hold afsted, og det blev til en første- og tredjeplads.

 

Det endte med en flot førsteplads til klubbens nye seniorhold (15+) og en tredjeplads til juniorholdet.

Begge hold har fået mange nye holdkammerater de seneste måneder, og på seniorholdet er en del tidligere udøvere vendt tilbage til Jam Frederikshavn Cheerleaders efter en pause.

Derudover har begge hold fået en ny træner, som selv er tidligere udøver og træner i klubben, Rikke Troelsen Sørensen.

Denne sammensætning af talent - både på og uden for gulvet - viste sig i weekenden som en stor succes, og hele klubben ser nu frem til sæsonens anden konkurrence, Springcup, som finder sted i Gladsaxe.

Både klubbens bestyrelse samt hele trænerteamet er stolte af alle klubbens udøvere. De udviser engagement, viljestyrke og sammenhold i en grad, som kun kan medvirke til en endnu stærkere og sundere kultur i klubben.

Generelt var weekendens konkurrence en stor succes på alle måder for Jam Frederikshavn Cheerleaders, hvilket bidrager til yderligere motivation og energi til det arbejde, som venter klubben i denne sæson, når de afholder DM 2023 i Cheerleading i Arena Nord til sommer.

 

BillederTilføj billede


FOTO: Trine Lefevre

 

Kommentarer

 

Del denne artikel

Flere nyheder

Indlæser nyheder
Close