Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
08.09.2020 | Af: Kanal Frederikshavn

DM i ponydressur for hold for 11. år i træk i Fr.havn

Frederikshavn Rideklub er nok en gang trukket i arbejdstøjet for at blive helt klar til weekenden 11.-13. september, hvor klubben for 11. år i træk er vært for DM i ponydressur for hold, hvor dygtige ponydressurryttere fra hele landet indtager klubbens område og med holdånden i centrum skal dyste om placeringerne.

 

Deltagelse i DM i ponydressur for hold i Frederikshavn er blevet en fast tilbagevendende tradition i mange rideklubber, og kaldes for "årets stævne" af mange dygtige ponydressurryttere fra hele landet.

Fra fredag formiddag til søndag eftermiddag er stævnet i gang med førsteklasses ponydressur i smukke omgivelser på Donbækvej.

Optimisme på trods af Corona-begrænsninger
Sidste år var et særligt år, da det var året, hvor klubben for 10. år i træk afviklede det populære landsstævne. 2020 er desværre et særligt år på en lidt anden måde, da corona-situationen sætter sine begrænsninger og kræver sine kompromiser. Corona-retningslinjerne tages naturligvis alvorligt fra klubbens side, men der er også en tiltro til, at den stemning, hygge og holdånd, som er kendetegnende ved dette stævne, kan bevares samtidig med, at der holdes afstand og sprittes af.

Klubbens formand, Jakob Møller Pedersen, glæder sig til den kommende weekend og ser frem til nogle gode dage med ridning af høj standard, hvor ryttere fra hele landet kommer til Frederikshavn. Formanden er dog opmærksom på, at der i år er nogle ekstra udfordringer:

- FRK er en klub, der plejer at få tingene til at glide. Det skal vi også nok få i år, selvom der naturligvis - grundet corona-situationen - er nogle udfordringer, vi ikke tidligere har skullet håndtere ved DM. Klubben tager opgaven alvorligt, og jeg ved, at alle i klubben - personale såvel som frivillige - går til opgaven med entusiasme og en tro på, at det kan Frederikshavn Rideklub sagtens klare.

Camping på stævnepladsen er på grund af forsamlingsloftet på maksimum 500 personer ikke muligt i år, og deltagerne er derfor fordelt ud over byens hoteller og campingpladser. Til trods for begrænsningerne modtager klubben mange positive tilbagemeldinger fra deltagerne, som bare er glade for, at det overhovedet er muligt at holde stævnet.

35 hold, heraf to fra Frederikshavn Rideklub
Sidste års DM havde et rekordhøjt antal tilmeldte hold - hele 41!

Grundet corona-restriktionerne i år har klubben ikke mulighed for at slå rekorden. For ikke at overskride forsamlingsloftet blev tilmelding lukket ved de 35 hold. FRK stiller selv med to af de 35 hold.

Hold 1 består af Mira Maja Frandsen på Holmens Juulius, som skal ride programmet LA4, Silje Høgh Sørensen på Røgild´s Artos, der skal ride PRI, Liv Jensen Hodal og Shadows Creation of the Rock, der skal ride PRT og Anna Gadensgaard på Gaia Hippios, der skal ride PRM.

Hold 2 (Team Tuenvej) består af Lina Josefine Petersen på Lyngdal´s Golden Precious, der skal ride LA4, Silje Krog Chemnitz på Stidsbjergs Belucca, der skal ride PRI, Karolina Krogshave på Elmelunds Hope, der skal ride PRT, Fie Dybro på Præst´s Cameo, der skal ride PRM.

Rytterne fra Frederikshavn Rideklub glæder sig til at dyste mod ryttere fra hele landet.

En vigtig del af stævnet har altid været den store rytterfest lørdag aften, og den skal naturligvis også holdes i år, selvom det bliver på en lidt anderledes måde - sammen hver for sig. Det store DM-telt vil være delt som tre separate telte. Der bliver ingen buffet i år, men derimod servering ved bordene.

I konkurrencen ”FRK ALL STARS” har holdene på forhånd indspillet en video i disciplinen karaokesang/x-factor, som der kan stemmes på via klubbens hjemmeside. De tre hold, som opnår flest stemmer, opfører sangen live på en særskilt scene, hvorfra der livestreames til de øvrige deltagere. Der er flotte præmier til alle tre live deltagere.

Ud over sangkonkurrencen stemmes også om, hvilke hold der under stævnet og til rytterfesten har de festligste indslag, for eksempel bannere, matchende udstyr, bordpynt og pyntning af bokse, og der skal desuden dystes i viden via Kahoot.

Stor opbakning fra sponsorer og frivillige
- Klubben skylder stor tak til de mange sponsorer, der har bakket op om dette års DM. Sponsorerne medvirker til at gøre det muligt at tiltrække et så stort opbud af folk til Frederikshavn. Et stævne af denne kaliber sætter desuden høje krav til klubbens personale og frivillige, der har rigtigt meget at se til både op til, under og efter stævnet. Uden gode folk og frivillighed, ville det ikke være muligt at gennemføre et sådan stævne, siger Jakob Møller Pedersen.

 

BillederTilføj billede

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

 

Kommentarer

Del denne artikel

Flere nyheder

Indlæser nyheder
Close