Gå til hoved-indhold
17. november 2025 - kl. 01.11

Højt sygefravær i Center for Familie: To afdelingschefer er stoppet

  • 1 af 1
Af: Michael Frederiksen

Medarbejdere i Center for Familie i Frederikshavn Kommune beretter om mange sygemeldte kolleger grundet højt arbejdspres og en utryghed på arbejdspladsen, hvilket i sidste ende går ud over borgerne i kommune. To afdelingschefer er stoppet på halvandet år under den nuværende centerchef.

For en lille måned siden blev der lavet en fratrædelsesaftale med afdelingsleder Heidi Dahm. Hun havde ifølge Kanal Frederikshavns kilder været sygemeldt efter en konflikt med centerchefen. "Det efterlod hele afdelingen i krise", siger en medarbejder. 

- Af hensyn til personalesager og tavshedspligt kommenterer vi ikke på konkrete forhold vedrørende enkeltpersoner, oplyser direktør Lone Becker, Frederikshavn Kommune, til Kanal Frederikshavn.

I går kom det frem, at Center for Familie pludselig mangler 27-30 millioner kroner for at få budgettet til at hænge sammen. 8. oktober manglede der "kun" 17 millioner kroner.

Udviklingen kommer ikke bag på flere medarbejdere, som Kanal Frederikshavn har talt med.

- Sjovt nok er det jo fra slut september, at centerchefen har overtaget den daglige ledelse i Center for Familie, og herefter at økonomien sejler, oplyser en medarbejder, der påstår, at både Christina Lykke, formand for Børne- og Ungdomsudvalget og direktør Lone Becker flere gange er blevet spurgt af ansatte om, hvor pengene, der vælter ud af kassen, kommer fra.

Vores kilder beretter om mange sygemeldte medarbejdere – blandt andet to teamledere - grundet højt arbejdspres og en utryghed på arbejdspladsen. Hvad er din kommentar til det, Lone Becker?

- Af hensyn til personalesager og tavshedspligt kommenterer vi ikke på konkrete forhold vedrørende enkeltpersoner.

Medarbejdere i afdelingen oplyser til Kanal Frederikshavn, at sygefraværet ligger dagligt på mellem 15 og 20 medarbejdere, hvoraf flere er langtidssygemeldte. Er det rigtigt?

- Det er ikke et tal, vi kan genkende, men af hensyn til personalesager og tavshedspligt kommenterer vi ikke på konkrete forhold vedrørende enkeltpersoner, sygefravær med mere, siger Lone Becker.

Vi hører, at der arbejdes med en masse dyre lappeløsninger med at indleje en leder og to vikarer fra vikarfirmaer. Kan du bekræfte, at det skete fra uge 42?

- Den bedste løsning er selvfølgelig altid at have fast personale, men i en situation, hvor medarbejdere er pressede, er det et nødvendigt tiltag for at sikre, at borgerne fortsat får den service og støtte, de har behov for, mens vi arbejder på mere langsigtede løsninger.

Medarbejderne beretter om en usynlig centerchef, selv om han har været ansat i halvandet år. Hvad er din vurdering?

- Af hensyn til personalesager og tavshedspligt kommenterer vi ikke på konkrete forhold vedrørende enkeltpersoner.

Center for Familie har blødt økonomisk i mange år og er igen-igen tilført flere penge i budgettet. Hvordan vil I sikre, at der kommer styr på afdelingen? Her tænker jeg økonomisk og gladere og sundere medarbejdere?

- Byrådet har afsat midler for at sikre, at børn og unge med særlige behov får den nødvendige indsats, og at området har et realistisk budget. Vi arbejder målrettet på at styrke området. Det handler ikke kun om økonomi, men også om at skabe en arbejdsplads, hvor medarbejderne trives og har de rette rammer for at løse deres opgaver. Det er en proces, vi tager alvorligt, og som vi følger tæt, garanterer Lone Becker.

Det skal nævnes, at denne udtalelse faldt inden nyheden om de nyeste økonomiske problemer i afdelingen.

For tre uger siden var rådgivergruppen i myndighedsafdelingen indkaldt til et fem timers forløb hos en krisepsykolog. Det bekræfter direktøren.

- Det er et tilbud, vi har valgt at give til medarbejderne i en periode med ekstra pres. Forløbet har fokus på trivsel og håndtering af belastning.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...