Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
12.10.2021 | Af: DEBAT-INDLÆG

I Ålbæk arrangerer eleverne forældremøde

Marie, Freja og Tinus fra Aalbæk Skoleafdeling har skrevet denne artikel: Her i 6.L på Aalbæk Skoleafdeling har vi nu for andet år i træk afholdt forældremøde. Vi gør det på en helt særlig måde; det er nemlig os elever, der står for mødet. Derfor kalder vi det for et klasseforældremøde. 

 

Når vi forbereder sådan et møde, laver vi en dagsorden sammen med vores lærere, og så finder vi ud af, hvem der skal stå for de forskellige punkter. På mødet fortæller vi f.eks. om de forskellige fag, hjælpemidler i undervisningen, klassens trivsel, arbejdsformer, IT med mere. Som i den daglige undervisning har vi også en brain break undervejs for det er godt at få rørt sig.

Både lærere, elever, forældre og skoleleder synes det er en god ide at gøre det på denne måde. Vi kan godt lide for få noget mere ansvar i skolen. Når vi forbereder et klasseforældremøde, får vi faktisk også et rigtigt godt overblik over vores hverdag. Vi er efterhånden ved at være gode til at stå frem og tale til en stor forsamling. Alle fra klassen er med. Det giver også noget til sammenholdet at stå for sådan et projekt.

Der er også nogle ting, vi kan blive bedre til. Vores lærere mener, at vi kunne have lidt færre punkter til dagordnen og så gå lidt mere i dybden med punkterne. Vi skal nok også tale højere og langsommere. Både vores forældre, skoleleder og lærere anbefaler at lærerne får deres eget punkt på mødet næste gang; det vil vi helt sikkert tage med os.

Vores skoleleder synes godt om ideen med klasseforældremøde og håber, at det kan give inspiration til de andre klasser. Vi kan rigtig godt lide at gøre det på denne måde fordi det giver os et bedre indblik i hvad det egentlig er vi laver.

Som så mange andre har vi også et forældreråd. Det er nogle udvalgte forældre og vores klasselærer, som arrangerer udflugter, sammenkomster og køber nye ting til klassen, for eksempel bolde. Men i vores klasse har vi også valgt to elever fra klassen til at være med i forældrerådet og derfor har vi valgt at kalde det S.E.L.F.

S.E.L.F står for samarbejdsudvalget for elever, lærere og forældre. På denne måde er vi med til at bestemme, hvad der sker i klassen.


En sidste ting, vi gerne vil fortælle om, er vores skolehjemsamtaler. I vores klasse vil vi gøre sådan at eleverne står for vores skolehjemsamtaler. Vi kalder det for læringssamtaler. En læringssamtale er en samtale, hvor lærere, forældre og en elev har en snak om hvordan det går i skolen for den enkelte elev. Det betyder, at eleven selv planlægger samtalen ud fra elevplaner, trivselsundersøgelser og individuelle mål. Elevens læring er selve omdrejningspunktet for samtalen.

Fordelen er at vi forhåbentlig får et bedre overblik over vores egen læring, men også at vi finder ud af at sætte ord på læringen. Ideen om læringssamtaler er helt ny for os, så det bliver spændende at se, hvad vi får ud af det, når samtalerne gennemføres i løbet af november.

Vi håber med denne artikel at inspirere andre klasser til at arbejde med at udvikle deres skolegang.

 

BillederTilføj billede


FOTO: Lene Banke Andersen

 

Kommentarer

 

Del denne artikel

Flere nyheder

Indlæser nyheder
Close