Gå til hoved-indhold
16. november 2022 - kl. 22.11

IF Skjold Sæby kåret til Årets Fodboldklub 2022

  • 1 af 2
    FOTO: Presse
  • 2 af 2
    Formand Kristian Nørgaard Thomsen (t.h.), DBU Jylland Region 1, overrakte prisen til cheftræner Nikolaj Dorff (i midten), IF Skjold Sæby.
Af: Kanal Frederikshavn

Fodboldklubben IF Skjold Sæby modtog tirsdag prisen for Årets Fodboldklub i Region 1 ved DBU Jyllands årsmøde.

Corona-pandemien har ikke kun ført negative senfølger med sig. I IF Skjold Sæby har corona nemlig været startskuddet for en række nye tiltag, som var med til at sikre den lokale klub prisen som Årets Fodboldklub.

Det var efter, at klubben mærkede en nedgang i medlemstallet som resultat af corona-pandemien, der havde afholdt de unge fra at samles der, at man måtte kigge indad.

- Vi vil gerne være et samlingspunkt for byen, hvor både unge som gamle vil komme og hænge ud og spille fodbold eller se deres venner og familie spille bold. Vi begyndte med at indføre konceptet "Fodbold For Alle", hvor alle kan komme om søndagen og spille fodbold - også ikke-medlemmer. Her gik det op for os, at vi virkelig havde fat i noget, forklarer Flemming Thingbak til TV2 Nord om et af de tiltag, som har været med til at sikre klubben prisen.

Klubben er i øvrigt også blevet tilkendt titlen som DBU Børneklub.

Tilbyder forældrene træneruddannelse
Et andet tiltag, som klubben har foretaget sig, er at bruge penge på sine frivillige forældre.

- Vi er meget privilegerede med at have mange forældre, der vil være trænere i vores klub. Derfor valgte vi at tilbyde dem en træneruddannelse for at klæde dem bedst muligt på, siger Flemming Thingbak og fortsætter:

- Samtidig er det selvfølgelig også med et sportsligt fokus, da vi ønsker at kunne træne vores unge spillere bedst muligt, så de er godt rustet, når de bliver senior-spillere, forklarer formanden, der blandt andet hentyder til klubbens hold, som netop er rykket ned i serie 1.

Flere tiltag undervejs
Klubben er også allerede i gang med at udvikle flere tiltag, og prisen som Årets Fodboldklub har blot bidraget til motivation for mere.

- Hvis ikke det handlede om penge - hvilket det jo desværre også gør - så havde vi nået meget mere fra vores ønskeliste. Blandt andet vil vi rigtig gerne modernisere vores klubhus, så det bliver et sted, hvor man har lyst til at hænge ud og være, fortæller Flemming Thingbak til TV2 Nord.

IF Skjold Sæby arbejder også på en lektiecafé, hvor de unge kan komme og få hjælp til lektierne, inden de for eksempel skal træne.

Skjold er som vinder af prisen videre i puljen om at blive Årets Fodboldklub i Danmark, hvilket afgøres i starten af 2023.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...