Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
23.02.2020 | Af: Michael Frederiksen

Fodboldklub frygter at miste 258.968 kroner

De større fodboldklubber står til at miste flere hundrede tusinde kroner i tilskud fra Frederikshavn Kommune, som i år har indført en ny tilskudsordning til klubber og foreninger.

 

- Vi er meget bekymrede for konsekvenserne for vores driftige klub. Efter de nye regler kan vi imødese et uoverskueligt fald på hele 258.968 kroner, siger Flemming Thingbak, formand for IF Skjold Sæby.

Klubbens samlede tilskud lyder på 506.729 kroner, så der er tale om en markant nedgang.

Det er ene og alene et fald i det såkaldte lokaletilskud, som er skyld i, at IF Skjold Sæby står til at miste en kvart million kroner. Det skyldes blandt andet, at ophold i omklædningsrum og på banerne ikke længere tæller med.

- Denne manglende indtægt vil være katastrofalt for vores klub. Det vil i den grad gå ud over vores evne til at have en bæredygtig idrætsforening. Fra IF Skjold Sæbys side skal der lyde en kraftig opfordring til at udligne det manglende tilskud, skriver Flemming Thingbak til Kultur- og Fritidsudvalget i Frederikshavn Kommune.

FfI Fodbold noterer i referatet fra et bestyrelsesmøde i december, at klubben - ligeledes på grund af faldende lokaletilskud - står til at miste 450.000 kroner.

Klubbens formand, Anders Brandt Sørensen, der også er byrådsmedlem og formand for Børne- og Ungdomsudvalget i Frederikshavn Kommune - og derfor har været med til at vedtage det nye tilskudssystem, ønsker ikke at udtale sig til Kanal Frederikshavn.

De alvorlige konsekvenser for de større fodboldklubber i Frederikshavn Kommune har været drøftet i Kultur- og Fritidsudvalget. Her er det besluttet, "at administrationen bemyndiges til at indhente de fornødne informationer til brug for det videre arbejde."

Det vides ikke, hvordan denne formulering skal tolkes. Sikkert er det, at fodbodklubberne håber på kompensation.

 

BillederTilføj billede

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

 

Kommentarer

Del denne artikel

Flere nyheder

Indlæser nyheder
Close