Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
20.09.2022 | Af: DEBAT-INDLÆG

Lokalhistoriske arkiver klar til at drøfte fremtiden

Slægts- og lokalhistorisk Forening, Frederikshavn, har til huse i Lokalhistorisk Arkivs bygning på Bangsbo.
Formand Anette Jørgensen, Slægts- og Lokalhistorisk Forening, Frederikshavn, har skrevet dette indlæg: Kære Kultur- og Fritidsudvalg. Vi fra Slægts- og Lokalhistorisk Forening, Frederikshavn (SLF) kunne med stor glæde læse på Kanal Frederikshavn, at KFU vil tage en drøftelse med lokale foreninger omkring lukningen af kommunens lokalhistoriske arkiver. Vi fra SLF ser frem til dialog med KFU omkring dette.

 

Slægts- og lokalhistorisk Forening, Frederikshavn, har til huse i Lokalhistorisk Arkivs bygning på Bangsbo. Vi er en forening med over 100 medlemmer, fordelt over hele landet.

Hver onsdag aften mødes vi i lokalerne, hvor vi søger i arkivets gamle arkivalier. Vi får forespørgsler fra hele landet, til tider også udlandet, omkring slægtsforskning og vores lokalhistorie, som vi besvarer ud fra de arkivalier og andre midler, som vi har til rådighed i vores lokaler på arkivet.

Vi har igennem mange år fået eller købt materialer fra private og firmaer. Materialer, som var afleveret i den tro, at de fremadrettet kunne stå frit til rådighed for den almene borger, foreninger og forskning. De materialer har vi gennem alle årene afleveret til arkviet, således at de kunne blive bevaret forsvarligt for eftertiden.

Disse arkivalier vil ved lukningen af de lokale arkiver ikke længere være muligt for borgere og foreninger, at komme til. Det vil være et stort tab for vores foreningsliv samt de borgere, som bruger arkivet til at finde deres rødder og for at forstå nutiden ud fra fortidens historie samt at formidle dette videre til blandt andet skoler, ældre og folk med interesse for vores alles fælles kulturarv som disse arkivalier er givet til arkivet for – vores fælles historie og kulturarv.

Arkivet startede på frivillig basis i 1954 i små rum på Ørnevejens Skole og senere Frederikshavn Gymnasium. Ved foreningens dannelse i 1977 flyttede arkivet ind i den gamle bademesterlejlighed i Skolegade, hvor der frem til 1986 var faste åbningstider. Som årene gik, blev lokalet ikke bare for lille, men også en større tagskade betød fare for varige fugtskader på arkivalier og billeder.

Kommunen gik derfor ind i et projekt som bygherre på et nyt arkiv på Bangsbo. Bygningen skulle indeholde magasin til opbevaring af arkivalier og billeder på en sikker måde, men ikke mindst et lokale til SLF, andre foreninger samt skoler, så de havde mulighed for at studere vores fælles lokalhistorie og kulturarv.

Ved at lukke de lokalhistoriske arkiver for borger, skoler, foreninger og lokalhistorikere, får man ikke længere adgang til det, som man som borger var tiltænkt fra både kommunens side og fra giverne af de mange materialer og arkiver, der igennem mange år er blevet bevaret i magasinet på Bangsbo Museum.

Vi ser frem til fra SLF's side, sammen med de andre lokalhistoriske foreninger, at drøfte lukningen af lokalhistoriske arkiver og deres fremtid i en teknologisk nutid, der har behov for, at der kan søges i slægtens og byens fortid for at forstå nutiden og dermed kunne agere i fremtiden – få en forståelse for ens egen fortid og familie.

 

BillederTilføj billede


FOTO: J?rgen Jensen

 

Kommentarer

Del denne artikel

Flere nyheder

Indlæser nyheder
Close