Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
18.06.2021 | Af: Michael Frederiksen

Mia Morsing ny formand i Haldbjerg-Vangen

På en velbesøgt generalforsamling i aftes i Haldbjerg-Vangen Grundejerforening stoppede Bjarne Krogh-Pedersen efter eget ønske som formand. Han afløses af Mia Morsing.

 

Bjarne Krogh-Pedersen aflagde beretning om de forløbne to år, og en enig generalforsamling godkendte beretningen med applaus. Det samme med foreningens regnskab, som kasserer Margit Pedersen gennemgik, og som havde sorte tal på bundlinjen til stor tilfredshed for alle de fremmødte medlemmer.

Der måtte naturligvis et nyvalg til for at fylde op efter formanden, og på et konstituerende bestyrelsesmøde umiddelbart efter generalforsamlingen kom fordelingen af bestyrelsesposterne på plads, således at Haldbjerg-Vangen Grundejerforenings bestyrelse nu ser således ud:

Formand Mia Morsing Nielsen, Østervænget 17
Næstformand Morten Bundgaard Rasmussen, Øksnebjergvej 32
Kasserer Margit Pedersen, Kløvervænget 18
Sekretær Line D. Jensen, Nøddevænget 6
Bestyrelsesmedlem Peter Pedersen, Østervænget 3
Bestyrelsesmedlem Birger Højvang Jensen, Hyldevænget 25
Bestyrelsesmedlem Nicolai Vinter Buus (nyvalgt), Hyldevænget 9

Foreningens nye formand, Mia Morsing, er glad for at få lov til at sidde for bordenden.

- Jeg vil gøre mit bedste for at følge efter Bjarne, som har været en fremragende formand for vores herlige forening, siger hun.

Grundejerforeningen afholder året igennem en række aktiviteter, nogle målrettet børnene, men også voksenarrangementer eller tiltag for hele familien. Til disse arrangementer er der normalt et flot fremmøde, men bestyrelsen lægger ikke skjul på, at man gerne ser endnu flere, der bakker op om fællesskabet.

Eftersom corona endelig har løsnet sit greb, er den driftige forening allerede nu i gang med forberedelserne til efterårets arrangementer, hvor det traditionelle bankospil i november står højt på programmet.

 

BillederTilføj billede

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

 

Kommentarer

Del denne artikel

Flere nyheder

Indlæser nyheder
Close