Gå til hoved-indhold
16 november. 2023

Nordjyske Bank inviterer til gratis ishockey mod Rødovre på mandag

  • 1 af 1
    Nordjyske Bank sørger for gratis entre på mandag i Nordjyske Bank Arena. Foto: Niklas Thim Kastrup
Af: Michael Frederiksen

Der er gratis adgang for alle, når Frederikshavn White Hawks på mandag 20. november kl. 19.00 tager imod Rødovre Mighty Bulls i Metal Ligaen.

Det er klubbens mangeårige hovedsponsor, Nordjyske Bank, der sørger for det.

- Vi har altid været glade for vores samarbejde med White Hawks, og vi synes, at kampene er sjovest, når der er mange mennesker i hallen. Derfor har vi lavet en aftale med klubben om, at vi køber kampen mod Rødovre, og så håber vi, at mange fra Frederikshavn og omegn har lyst til at komme ud og give spillerne den support, de fortjener, forklarer Torben Schioldan, der er afdelingsdirektør i Nordjyske Bank i Frederikshavn.

Netop opgøret mellem White Hawks og Rødovre Mighty Bulls er særdeles vigtigt. Det er de to hold, som p.t. kæmper om den sidste plads i DM-kvartfinalerne. For et par uger siden var høgene 10 point efter københavnerne, men fire sejre i træk betyder, at White Hawks nu kun er ét point eftrer Rødovre.

- Sæsonstarten har været hård, men vi har været med i mange år og oplevet både med- og modgang, og vi ved, at det er tidspunkter som nu, at det er vigtigt, at vi rykker sammen i bussen om vores hold, siger Torben Schioldan.

Du behøver hverken at hente billetter i banken eller online. Du skal bare møde op i hallen, hvis du vil ind og se kampen. De trofaste sæsonkort-indehavere skal naturligvis også tilgodeses, så White Hawks giver dem en gratis sodavand eller øl til kampen.

Inden kampen på mandag skal høgene en tur til Fyn, hvor de fredag aften møder Odense Bulldogs.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...