Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
11.08.2020 | Af: Kanal Frederikshavn

OpenWater-svømmer skal hjælpe tri-medlemmer

Billedet viser en privat arrangeret fællestræning – selvfølgelig efter sundhedsstyrelsens vejledninger og med behørig afstand.
Som de fleste andre foreninger har Vendsyssel Triatlon Klub været nedlukket i foråret, og medlemmerne har været overladt til selvtræning. 

 

Alle stævner og arrangementer har været aflyst til stor frustration for dem, der havde sat store mål for 2020. Enkelte stævner er ændret til virtuelle stævner, hvor man deltage hver for sig sammen, så der har været lidt motivation for at holde sig i gang.

Klubben havde indkaldt til ordinær generalforsamling i marts, men måtte aflyse og skubbe den til sommeren. Her blev der valgt en stærk og motiveret bestyrelse. Der var genvalg af Tom Jeppesen som formand, der glæder sig til at få sat gang i klubben igen efter COVID-19.

Vendsyssel Triatlon Klub er en lille klub med cirka 38 medlemmer i alle aldre og med varierende erfaring og ambitionsniveau, så der er plads til flere - uanset niveau og mål.

Danmarks hyggeligste Tri-klub
Klubben har en målsætning om, at der skal være plads til alle, og det skal være hyggeligt. Triatlon er en multisport, men der er plads til alle - uanset om målet er en fuld Ironman eller lokale mini tri-stævner som Palmestrandens eller Sæby Mini tri.

Klubben har besluttet af fastholde det lave kontingentniveau, som nok er Danmarks billigste, og medlemskabet giver ligeledes en licens til at deltage i stævner, der organiseres under Dansk Tri Forbund.

Klubbens aktiviteter

Bestyrelsen planlægger en intro-aften, hvor alle er velkomne til at komme og høre nærmere og snakke med medlemmerne af klubben. Dato, sted og program for introaften blive annonceret ultimo august her på Kanal Frederikshavn.

Svømning
De fleste, der gerne vil i gang med triatlon, er typisk bekymret for svømmedelen, og derfor er det også højt prioriteret i klubben. Klubben er tildelt svømmetider i både Sæby og Frederikshavn Svømmehal med start i september.

Svømmetræningen er målrettet triatlon og tilrettelagt i svømmehallen, så man forberedes bedst mulig til Open Water-svømning. Nye medlemmer vil blive hjulpet godt i gang med fokus på program alt efter, hvilket niveau man er på.

I efteråret 2020 er der lavet aftale med den rutinerede OpenWater-svømmer og træner Per Kristensen, som blandt andet er kendt for svømmebedriften fra Skagen til Sverige sidste år. Han vil give individuel coaching, blandt andet ved brug af over-/undervands video til at korrigere teknik. Alt sammen inkluderet i kontingentet, inklusiv adgang til svømmehal på træningsaftner.

Cykling
Cykling er den disciplin, der tidsmæssigt fylder mest i triatlon og dermed svært at koordinere som fællestræning. Derfor er der også medlemmer, der cykler i områdets lokale cykel- og MTB-klubber, mens andre finder sammen i små træningsfællesskaber efter niveau og andre træne alene.

Klubben arrangér løbende fællestræning, der aftales og koordineres via klubbens lukkede medlemsside på Facebook.
I efterår- og vinterperioden tilbydes der ugentlige spinningtimer i Sportscenter Nord med tri specifik spinning, som altid er hyggeligt og fokus på det sociale, men med sikkerhed for sved på panden. Klubben har en samarbejdsaftale med Sportscenter Nord, og der er en beskeden egenbetaling for at deltage i spinning samt mulighed for at styrketræne i centret.

Løb
Løb er den afsluttende disciplin i triatlon og dermed også udfordrende at mestre, når der skal løbes efter svømning og cykel. Klubben arrangerer løbende fællestræning og krydstræning, hvor der øves i skift og løb med trætte cykelben. Fællestræning aftales typisk løbende i klubbens lukkede medlemsfora på Facebook.

Tredje halvleg
Som Danmarks hyggeligste tri klub skal der selvfølgelig også være plads til hygge. Der arrangeres løbende sociale arrangementer og klubaftner med tri specifikke temaer og foredrag. For eksempel vedligehold og justering af cykel, hometrainer og opsætning af virtuel træning, som er i stor vækst. Klubbens medlemmer er ligeledes gode til at bakke op og heppe på hinanden ved stævner og lignende.

Hvordan bliver jeg medlem?
Mød op til intromøde. Her er der rig mulighed for at høre nærmer og få svar på alle spørgsmål.

Kan du ikke vente, så se nærmere på klubbens hjemmeside eller kontakt formand Tom Jeppesen på mobil 51903241.

 

BillederTilføj billede

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

 

Kommentarer

Del denne artikel

Flere nyheder

Indlæser nyheder
Close