Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
22.06.2022 | Af: Michael Frederiksen

Peter Skovbak cykler videre - trods nyresten

Peter Skovbak er tilbage på cyklen i Race Across America, selv om lægerne har konstateret, at den 55-årige strandbynit er blevet ramt af nyresten midt i verdens måske hårdeste ultracykelløb.

 

På Facebook skriver Hanne Rebsdorf fra "Peter Skovbak - Team Next Step":

"Hvis nogen skulle være i tvivl, så er Peter det sejeste menneske, der findes.

Vores morgen tog en uventet drejning, da Peter pludselig fik voldsomme mavesmerter, og vi besluttede at få ham tilset på skadestuen.

Efter en ct-scanning kunne lægen konstatere, at Peter har fået en nyresten. Lægen har sagt, at der ikke er risiko forbundet med at fortsætte løbet, hvis Peter kan håndtere smerterne.

Peter har derfor valgt at prøve at smertedække det og fortsætte løbet. Det bliver en kamp mod smerterne og klokken, men hvis nogen kan gøre det, er det Peter.

Vi prøver nu at køre mod TS 35."

Peter Skovbak er nu tilbage på ruten. Han har cyklet 3.434 kilometer på næsten otte døgn. Han mangler endnu 1455 kilometer - nu med nyresten.

 

BillederTilføj billede

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

Kommentarer

 

Del denne artikel

Flere nyheder





Indlæser nyheder
Close