Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
04.03.2021 | Af: Kanal Frederikshavn

Skal studere et år på topuniversitet i USA

Det stod ikke i kortene, at Christina Lykke Elling ville opnå dette legat. Hun fortæller selv, at hun i starten af sin ungdomsuddannelse var meget genert og tilbageholdende.
Christina Lykke Elling - kommende student på Frederikshavn Handelsskole - skal til september studere i USA i et år på det velestimerede Brigham Young University i Utah.

 

Brigham Young University er et topuniversitet i USA, og vilkårene for optagelse er meget skrappe. Christina Lykke Elling er på basis af en test kommet gennem nåleøjet og har opnået et legat for et år, som hedder Danish Heritage Scholarship. Det betyder, at alt er betalt for hele året.

Dette legat gives kun til to elever i Danmark fra henholdsvis Frederikshavn Handelsskole og Viby Amtsgymnasium. For at blive kvalificeret og udvalgt hertil har Christina Lykke Elling skullet bestå en test i engelsk samt skrive en ansøgning om, hvorfor det var hende, der skulle have legatet. Igennem hele ansøgningsprocessen har hun fået opbakning og støtte fra skolens koordinator, Annette Munch.

Men det stod ikke i kortene, at Christina Lykke Elling ville opnå dette legat. Hun fortæller selv, at hun i starten af sin ungdomsuddannelse var meget genert og tilbageholdende. Men i løbet af de seneste to et halvt år er Christina Lykke Elling blevet mere udadvendt og klar på nye udfordringer.

- Jeg glæder mig helt vildt til at opleve en ny kultur og ser dette som en enestående chance. Jeg er rigtig stolt over, at det er mig, der har fået dette legat. Da jeg gik i folkeskolen, havde jeg svært ved at forstå andre sprog. Men som elev på Frederikshavn Handelsskole har jeg fået en rigtig god forståelse for sprog, og nu kan jeg rigtig godt lide at nørde i de forskellige sprog, siger Christina Lykke Elling.

- Når vores elever har denne mulighed, er det vores holdning, at vi skal støtte dem. Et ophold på BYU giver dem en unik mulighed for at opleve den amerikanske kultur indefra, de får gode muligheder for at prøve forskellige fagområder af inden deres uddannelsesvalg herhjemme, og samtidig udvikles deres sproglige kompetencer. Eleverne kommer desuden hjem med en oplevelse for livet og venner fra hele verden, udtaler koordinator og engelsklærer Annette Munch.

Ud over studierne vil Christina Lykke Elling få mulighed for at stifte bekendtskab staten Utah. Utah er kendt for et helt fantastisk næsten ørkenagtigt landskab i den sydlige del af staten og i den nordlige og østlige del ligger nogle af USA’s bedste skiområder, hvor der falder meget store mængder sne.

 

BillederTilføj billede


FOTO: Kanal Frederikshavn

 

Kommentarer

Del denne artikel

Flere nyheder

Indlæser nyheder
Close