Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
15.11.2022 | Af: Kanal Frederikshavn

Skøjteløber på kun fire år kom i finalen i sin debut

Josefine Vejby Richard og Caroline Klinge i fuld fart til FunSkate-konkurrencen i Aarhus.
Så er alle resultaterne fra SOS Nord tikket ind. Foreningens løbere var spredt land og rige rundt. SOS Nord havde hele 18 løbere afsted til FunSkate-konkurrence i Aarhus. To af Frederikshavns bedste løbere, Babeth og Wendell Hansson-Östergaard, var til en konkurrence i udlandet.

 

- SOS Nord er en forening for alle. Hvis man er nybegynder eller international løber, så sætter vi lige så stor på pris på alle løbere, understeger formand Rebekka Holm.

Derfor var der tre trænere med til FunSkate-konkurrencen i Aarhus, mens Babeth og Wendell Hansson-Östergaard blev nødt til at klare rejsen og konkurrencen helt alene. Det gik også fint, da Babeth fik en bronzemedalje om halsen og Wendell en sølvmedalje.

I Aarhus Skøjtehal var der højt humør. Ikke mindst når konkurrencens yngste deltagere Josefine Vejby Richard på kun fire år fra SOS Nord lykkedes at snuppe en af finalepladserne i FunBubbels 1.

Det var ikke kun Josefine, som fik en finaleplads. Det gjorde også Agnes Lindgren Johansen, Aritha Kunak Bang, Hailey Larsen og Lærke Normann Eilers i deres egne rækker i elementdelen. Derimod i FunBubbels 1 fik Caroline Klinge sølv og Naja Marie Hørby bronze. Sofia Normann Eilers fik bronze i FunFlakes 1, og Liva Thomsen tog også en bronzemedalje i gruppen FunCubes 3.

Nogle af løberne løb ikke kun elementer, men også programmer. Og det lykkedes Agnes Lindgren Johansen at tage guld i Tweens 2. Lærke Normann Eilers fik en flot sølvmedalje i Teens 2.

- Løberne havde aldrig kunnet få sådan en god oplevelse og klaret sig så flot uden vores FunSkate-ansvarlige Celine Pedersen, og ved hendes side havde vi Mathilde Zinn og klubbens cheftræner, siger formand Rebekka Holm.

Den nærmeste tid skal mange af SOS Nords løbere til Danmarksmesterskaber og cup, ligesom der nu ses frem til klubbens årlige juleshow.

 

BillederTilføj billede


FOTO: SOS Nord

 

Kommentarer

 

Del denne artikel

Flere nyheder

Indlæser nyheder
Close