Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
19.06.2022 | Af: Kanal Frederikshavn

SOS Nord modtog med stolthed Handicapprisen

Skøjte & Sportsforening Nord (SOS Nord) blev ved årets prisfest tildelt Handicaprisen i Frederikshavn Kommune.

 

Prisen er tildelt på baggrund af klubbens målrettede arbejde med handicappede børn og unge.

Foreningen er god til at integrere de handikappede i de daglige aktiviteter. SOS Nord er en forening, hvor der er plads til alle.

På scenen til at modtage prisen var Tobias Pedersen sammen med trænerholdet, repræsenteret ved Lucas Overbeck og Babeth Hansson-Östergaard sammen med foreningens formand, Rebekka Holm Rasmussen.

10-årige Tobias Pedersen, der er bundet til en kørestol, har stor glæde ved at være en del af foreningen. Han elsker fornemmelsen af vinden i håret, når kørestolen hurtigt drejes rundt på isen.

Skøjte & Sportsforening Nords fantastiske hjælpetrænere elsker at få smilet frem hos Tobias - jo vildere, jo bedre - og der grines i kørestolen. Tobias Pedersen er helt klar med på at få nye holdkammerater, og foreningen er selvfølgelig klar til at tage imod.

Foruden den fornemme pris modtog fire af klubbens løbere "Godt gået"-prisen. De fire løbere er: Laura Ehrhorn Dollerup og Julie Haagesen, som begge modtog prisen på baggrund af deres udtagelse til Special Olympics World Winter Games i Rusland.

Danmark havde fire landsholds pladser, hvor SOS Nord havde hele to af pladserne i form af Julie og Laura. De har et stort arrangement og træner hårdt både på og udenfor isen. Pigerne fungerer godt med den hjælp og støtte, de får fra foreningens trænerteam. Pigerne er så talentfulde, at de også konkurrerer indenfor normal sporten i forskellige rækker.

Wendell Hansson-Östergaard modtog prisen for sine præstationer på isen, hvor han blandt andet har vundet internationale konkurrencer samt medalje ved DM.

Babeth Hansson-Östergaard modtog prisen for sin lange række af fine præstationer både herhjemme i Danmark, men også ved ISU's Junior Grand Prix i Slovenien.

Babeth har igen i år deltaget ved en lang række konkurrencer i ind- og udland med mange flotte præstationer og fine resultater.

På trods af at isen er taget af i skøjtehallen og sæsonen er slut træner klubbens løbere ihærdigt med træning udenfor isen.

Styrke, kondition og smidighed skal holdes vedlige, så de er klar til at komme tilbage på isen igen. I uge 28 byder klubben indenfor i kulden til "Sommercamp på IS". Der er løbere helt ned til seks-årige op til voksne som gerne skulle køles ned i sommervarmen.

 

BillederTilføj billede

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

 

Kommentarer

Del denne artikel

Flere nyheder

Indlæser nyheder
Close